#03 Devlog – pierwsze funkcjonalności

Aplikacja dla kierowców zawodowych rozwijana przeze mnie w przerwach od nauki i życia towarzyskiego, w końcu nabiera rumieńców. Grupą docelową produktu są głównie kierowcy prowadzący własne działalności gospodarcze. Zapraszam do lektury wpisu poświęconego postępom w pracach nad aplikacją.

Dla niewtajemniczonych -> link do wpisów z serii Devlog.

kurs matura z informatyki
Już niebawem rusza kurs przygotowujący do matury z informatyki.
Nie daj się zaskoczyć na maturze – zapisz się do listy mailingowej już teraz!

Devlog jako motywacja do pracy nad projektem

Na wstępie poruszę kwestię dzielenia się postępami oraz zmianami w swoim projekcie na szerszym forum (np. na blogu). Do podstawowych korzyści związanych z podsumowywaniem swoich działań na blogu należy między innymi wstępne zainteresowanie projektem przez potencjalnych użytkowników już na etapie jego powstawania. O ile w moim przypadku ciężko mówić o zainteresowaniu kierowców technicznymi aspektami aplikacji, to tworząc produkt skierowany do osób siedzących w IT można stworzyć sporą grupę osób oczekujących na finalizację prac. Dlatego w moim odczuciu absolutnym wygrywem (przepraszam za kolokwializm) jest developer czy też po prostu osoba z branży kreatywnej, skutecznie tworząca społeczność wokół swojego projektu. Jak chociażby Mateusz Kupilas ze swoim projektem gry karcianej.

Kolejną korzyścią płynącą z upubliczniania informacji o swoich poczynaniach jest swojego rodzaju deklaracja postawiona czytelnikom i samemu sobie. Po prostu głupio się tak nie wywiązać z postanowienia bez słowa. Wszystko zależy również od charakteru, ale moim zdaniem dzięki temu trudniej jest zrezygnować z projektu.

Z uwagi na to, że planuję polecieć w komercję i mam opracowany wstępny szkielet monetyzacji aplikacji to projekt jest closed source. Odrobinę na tym tracę, ponieważ nikt nie jest w stanie konstruktywnie skrytykować mojego kodu, ale tak już postanowiłem.

Problemy na drodze do finalizacji projektu

Z uwagi na to, że praktycznie wszystko robię sam największe problemy sprawia mi UI/UX design. Mówiąc o sobie jako o człowieku z wyczuciem stylu, skłamałbym 😀 Wygląd aplikacji to czynnik kolosalnie wpływający na odbiór aplikacji przez użytkowników. Źle zaprojektowany design może skutecznie odstraszyć potencjalnych klientów. Nieważne jak funkcjonalna jest aplikacja, jeśli wygląda przedpotopowo. UI/UX design podlega pewnym kanonom i przede wszystkim modzie. Trzeba być na bieżąco w temacie i stale się rozwijać. Gdybym miał jakiś budżet to pewnie zatrudniłbym grafika, ale póki co pozostaje mi jedynie robić wszystko na tak zwanego czuja. Szkoda, bo grafik znacznie usprawniłby moją pracę (nie musiałbym sobie zaprzątać tym głowy) oraz jego wkład pozytywnie wpłynąłby na efekt końcowy. Kiedyś przeczytałem coś w stylu „perfekcjonizm to zło”,  więc z braku alternatywy zgodzę się z tym postulatem i niespecjalnie zaprzątam sobie głowę tym fantem.

aplikacja dla kierowców zawodowych
Obecny stan tablicy Trello

Aplikacja dla kierowców zawodowych – pierwsze demo

Udało mi się przekroczyć pierwszy kamień milowy na drodze do dostarczenia fajnego produktu dla kierowców zawodowych. Praktycznie skończyłem pracować nad główną funkcjonalnością aplikacji dla kierowców zawodowych jaką ma być obsługa zleceń, tzn. zarządzanie obecnymi zleceniami, finalizowanie ich czy kontrolowanie należności za nie. Do poprawnego wskazania miejsc załadunku i rozładunku potrzebowałem mapy wraz z funkcją lokalizacji przy pomocy adresu lub współrzędnych. Ten moduł jest praktycznie gotowy. Pozostało jedynie przyjrzeć się ewentualnym błędom.

Tak obecnie wygląda moja aplikacja dla kierowców zawodowych:

Podsumowanie i plany na przyszłość

W najbliższym czasie postaram się domknąć kwestię zarządzania zleceniami – usunę niedoskonałości, upewnię się co do błędów, a następnie zacznę pracę nad prowadzeniem przez użytkownika budżetu. Należy też przyjrzeć się szybkości ładowania poszczególnych elementów, aby możliwie jak najbardziej skrócić czas oczekiwania na ich załadowanie.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon