4 Wskazówki dla początkujących programistów

W dzisiejszym wpisie chcemy przedstawić wam 4 rady, które powinny pomóc wam w rozwoju jako programista. Dzięki nim wasza nauka i późniejsza praca będą o wiele mniej frustrujące oraz bardziej efektywne. Są to wskazówki, które sami chcielibyśmy usłyszeć na początku naszej przygody z programowaniem ponieważ ich znajomość sprawiłaby, że rozwinęlibyśmy się dużo szybciej i na obecną chwilę byli jeszcze lepszymi programistami. Zapraszamy do dalszej lektury.

 1. Zagłęb się w temat 

Powszechna wiedza na temat zawodu programisty wygląda mniej więcej tak: Przychodzi programista, klika w komputer i zarabia pieniądze. Jeżeli chcemy pracować w tym zawodzie, warto byłoby wiedzieć na początku więcej. Najlepszym sposobem by to zrobić, jest znanie kogoś kto już pracuje w IT i może opowiedzieć nam jak naprawdę wygląda jego codzienna praca. Pomoże nam to zderzyć się z rzeczywistością i rozwiać popularne mity i legendy, które powstały wokół tego tematu. Jeżeli natomiast nie mamy nikogo takiego w kręgu swoich znajomych, pomocne mogą okazać się różne blogi poświęcone tematyce programowania i branży IT jak również fora, grupy na facebooku i wszelkie inne społeczności w internecie.

 2. Bądź cierpliwy

W przypadku zdobywanie każdej nowej wiedzy krzywa naszej nauki wgląda w podobny sposób. Początki są trudne, nie wiemy co robimy, nic nie wychodzi i wszystko jest bardzo frustrujące. Najważniejsze to dalej systematycznie pracować i nie poddawać się. Uczyć się na swoich błędach i nie bać się zadawać pytań osobom bardziej doświadczonym od nas. Z czasem będzie coraz łatwiej.

 3. Ucz się realizując projekty

Zamiast tracić czas na oglądanie kolejnych kursów, postaraj nauczyć się absolutnych podstaw i jak najszybciej zabierz się za realizację projektów. Gdy napotkasz na problem, który wyda Ci się nie do rozwiązania, wygoogluj go, poszukaj na stackoverflow, zapytaj sam na jakimś forum. O wiele łatwiej będzie Ci nauczyć się jakichś zagadnień widząc ich praktyczne zastosowanie. Dużo łatwiej również będzie Ci coś zapamiętać, jeżeli wywoła to w tobie jakiekolwiek emocje (nawet jeżeli jest to frustracja w czasie debugowania).  W anglojęzycznej społeczności programistów zjawisko ciągłego oglądania kursów i czucia się wciąż niekompetentnym nosi nazwę tutorial hell. Powinniśmy dążyć do jak najwcześniejszego opuszczenia go i zabrania się za pisanie aplikacji. Nawet jeśli wydadzą ci się banalne i przestarzałe, to od czegoś trzeba zacząć. Wraz z nauką będziesz w stanie realizować coraz lepsze projekty

4.  Pisz kod ze zrozumieniem

Szukanie rozwiązań na stackoverflow jest już powszechną praktyką w branży IT i nie ma w tym nic złego. Ważne jest jednak by nie korzystać z dobrodziejstw, które oferuje ten portal, bezmyślnie. Zamiast po prostu przekopiować cudzy kod, poświęć chwilę na zrozumienie jak to działa i dlaczego to działa.  Zrozumiesz w ten sposób znacznie więcej i co najważniejsze – będziesz w przyszłości wiedzieć, jak rozwiązać taki problem samodzielnie.

Na koniec

Mamy nadzieję, że wskazówki, które dziś poznaliście okażą się pomocne na waszej ścieżce rozwoju jako programista. Zapraszamy do dzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzach. Życzymy również powodzenia w nauce i dalszym rozwoju.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon