Jaki język programowania wybrać na początek?

Wiele osób, które chciałoby programować, uważa, że wybór pierwszego języka jest bardzo zobowiązujący. Ten wybór wydaje się tak istotny, że uniemożliwia czasami rozpoczęcie jakiejkolwiek nauki. Zatem jaki język programowania powinieneś wybrać? Nie znajdziesz tu niestety gotowej odpowiedzi na powyższe pytanie, jednak dowiesz się, co wpływa na ten wybór oraz dlaczego uważam, że pierwszy język programowania nie ma większego znaczenia.

Pierwszy język

Zacznijmy od zdefiniowania pierwszego języka programowania. Przez pierwszy język programowania mam na myśli język, który jako pierwszy pozwala nam nauczyć się podstawowych konceptów takich jak zmienne, operatory logiczne, pętle i funkcje. Prawda jest jednak taka, że wszystkie popularne języki spełniają powyższe kryteria, dlatego nauka któregokolwiek z nich to dobry początek na rozpoczęcie przygody z programowaniem. Ludzie mają tendencje do tego, żeby odwlekać w czasie naukę faktycznego programowania. Zamiast zacząć się uczyć, czytają w internecie o różnych językach i szukają tego który będzie idealny. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, wybierz Jave, Pythona lub JavaScript, albo którykolwiek inny popularny język programowania, który pomoże Ci nauczyć się podstaw. Gwarantuję Ci, że jeżeli przejdziesz później do innego języka, to znajdziesz w nim dużo rzeczy, które będą już znajome.

Co wpływa na wybór

Jeżeli masz już jakieś podstawy i chcesz się dalej rozwijać, szukanie odpowiedniego języka programowania ma większy sens. Dużo zależy od tego, czy chcesz znaleźć pracę jako programista, czy twoją aspiracją jest stworzenie własnego produktu. Jeżeli Twoją główną motywacją są zarobki, języki takie jak Java i C# są pierwszymi, które przychodzą na myśl. Jeżeli jednak masz jakiś pomysł na siebie i chciałbyś skupić się na programowaniu webowym, mobilnym, desktopowym, systemach wbudowanych lub jakiejś innej wąskiej gałęzi, Twój wybór powinien być bardziej precyzyjny i zależny od zastosowań danego języka. W sytuacji gdy chcesz stworzyć własną aplikację, Twój wybór jest również zależny od tego jakie zastosowania ma dany język, Przykładowo, jeżeli chcesz stworzyć aplikację multiplatformową to być może C++ i framework QT okażą się dobrym wyborem. Jeżeli ma to być aplikacja mobilna, możesz skorzystać z rozwiązań natywnych – Kotlin dla Androida i Swift dla iOS – albo z coraz popularniejszej technologii Flutter

Popularność języka

Ważnym kryterium, na które powinieneś zwrócić uwagę jest z pewnością to, jak duża jest społeczność danego języka. Idzie to często w parze z tym jak bardzo dany język jest chodliwy i jak wiele jest w nim ofert pracy. Jeżeli dany język jest na tyle niepopularny, że praktycznie nie ma w nim ofert pracy, jego nauka nie wydaje się sensowna. Polecam rzucić okiem na ranking TIOBE Index. Zestawia on ze sobą języki programowania biorąc pod uwagę ilość programistów i projektów na githubie. Nie jest to idealne odwzorowanie tego jak wygląda rynek pracy, jednak jest to dobry wyznacznik ilustrujący jak bardzo dany język jest popularny. Nie powinniśmy traktować go jak wyrocznię, ale może okazać się dla nas pomocny.

Czy język jest rozwijany

Kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to fakt czy język jest wciąż rozwijany i aktualizowany. Ponieważ technologia ciągle idzie do przodu, zmienia się architektura sprzętowa, języki programowania również muszą się zmieniać i dostosowywać do rozwijającej się branży. Jeżeli zatem język stoi w miejscu, nie wypuszczane są jego nowe wersje i nowe standardy to zdecydowanie w taki język nie warto iść.

Co teraz

Wiesz już, dlaczego wybór pierwszego języka nie jest tak istotny, jak mogłoby się wydawać, a także jakie są kryteria, którymi powinno się kierować chcąc uczyć się dalej. Pytanie co teraz. Ważne abyś zrozumiał – Programista w swojej pracy korzysta z wielu języków programowania i wielu frameworków. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o popularnych językach programowania, to zachęcam do odwiedzenia strony jaki-jezyk-programowania.pl . Możesz na niej w dość przyjemny sposób wybrać język programowania, bazując na swojej motywacji i zainteresowaniach. Znajdziesz tam również opisy wybranych języków i technologii. Nie ze wszystkim się zgadzam, ale serdecznie polecam rzucić okiem.

Na koniec

Jak już wcześniej wspomniałem, nie powinniśmy przywiązywać zbyt dużej wagi do naszego pierwszego języka. Możemy później spróbować innego, który będzie nam bardziej odpowiadał, a koncepty, których wcześniej się nauczyliśmy, znajdziemy również i w nim. Na konkretny język powinniśmy zdecydować się dopiero, gdy mamy solidne podstawy i wiemy co dokładnie chcemy robić. Jeżeli we wpisie zabrakło czegoś, waszym zdaniem, istotnego, albo nie zgadzacie się z czymś, koniecznie dajcie nam znać w komentarzach.

You Might Also Like
1 Comment
  • Avatar photo
    Karol VD
    says:

    Jestem pod wrażeniem tego, jak został przedstawiony temat w artykule. Wchodząc na stronę liczyłem, że uda mi się dowiedzieć czegoś więcej i się nie zawiodłem. Czytając podobne wpisy w sieci można się pogubić…

Dodaj komentarz

icon