matura z informatyki - jak się przygotowywać

Matura z informatyki – jak się przygotowywać?

Do matury zostało kilka miesięcy i gwarantuję Ci, że przez ten czas jesteś w zdanie zdecydowanie poprawić zarówno swój czysto techniczny skill programistyczny jak i umiejętność logicznego myślenia. Dla wielu osób nauka do matury z informatyki jeszcze się nie zaczęła i gorąco apeluję o to, aby wziąć się do roboty jak najszybciej. Lektura tego wpisu pozwoli Ci uświadomić sobie co tak naprawdę warto umieć i czego można się spodziewać… Słowem, co w trawie piszczy! Dla tych, którzy maturę zdają za rok, dwa ten materiał również powinien okazać się pomocny, gdyż może pomóc w obraniu właściwego toku nauczania. Postaram się więc odpowiedzieć na pytanie jak przygotowywać się do tego wymagającego egzaminu jakim bez wątpienia jest matura z informatyki.

Część teoretyczna

Egzamin składa się z dwóch części. Pierwszej – testowej, która sprawdza naszą wiedzę teoretyczną z szeroko pojętej informatyki oraz testuje ucznia pod kątem umiejętności logicznego, analitycznego myślenia. Część teoretyczna składa się z trzech zadań z czego dwa wymagają od nas zrozumienia treści przedstawionego zadania oraz własnoręcznego napisania algorytmu. W przypadku tej części egzaminu to właśnie algorytmika jest kluczem do wyśrubowania wysokiego wyniku. Egzamin maturalny z informatyki na poziomie rozszerzonym wymaga od nas również biegłości w konwersjach między różnymi systemami liczbowymi. Nauka tego zagadnienia jest obowiązkiem każdego maturzysty.
Ostatnim zadaniem zwyczajowo jest krótki test sprawdzający naszą wiedzę z zakresu systemów operacyjnych, baz danych, grafiki komputerowej, serwerów, sieci, czy sprzętu. Uczniowie techników informatycznych posiadają tą przewagę nad uczniami liceów, że te kwestie poruszane są na lekcjach zawodowych, a licealiści zazwyczaj muszą nauczyć się tego wszystkiego sami. Matura z informatyki w odsłonie teoretycznej trwa 60 minut, a ilość punktów do zdobycia wynosi 15, czyli 20% wszystkich punktów możliwych do zdobycia licząc obie części egzaminu.

Przykładowe arkusze możesz podejrzeć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Tytułowa strona części teoretycznej matury z informatyki

Część praktyczna

Jeśli chodzi o drugą część egzaminu to zdający ma 150 minut na wykonanie trzech zadań. Dwa z nich zezwalają maturzyście na użycie jakichkolwiek dostępnych narzędzi, a trzecie polega na wykonaniu programu w wybranym języku programowania.
Zadania, które zezwalają na dowolność w doborze narzędzi, zazwyczaj jednak opierają się na arkuszu kalkulacyjnym i/lub bazach danych. Rozwiązujemy je przy pomocy pakietu biurowego zapewnianego przez szkołę (najczęściej jest to Microsoft Office).

Jaki język programowania wybrać?

Na obecną chwilę maturzyści podchodzący do matury rozszerzonej z informatyki mogą dokonać wyboru języka programowania spośród trzech technologii zatwierdzonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W kolejnych wpisach poruszę kwestię tego, jakie wady i zalety posiada każdy z nich, ale na ten moment ograniczę się do wymienienia dostępnych możliwości. Zatem maturzysta wybrać może jeden z poniższych języków programowania:

  • C++
  • Java
  • Python

Prawdę mówiąc to język programowania nie powinien mieć tutaj większego znaczenia. To co się liczy to Twoje indywidualne preferencje.

grupa wsparcia matura z informatyki

Co warto umieć na maturze z informatyki?

W kontekście wiedzy potrzebnej na maturze z informatyki zacznę od zagadnień powiązanych z arkuszem kalkulacyjnym. Nieoceniona będzie znajomość tego narzędzia w stopniu umożliwiającym swobodne operacje z wykorzystaniem formuł, czy tworzenie wykresów. Dobrze jest też znać kilka nietypowych, ale potrzebnych funkcji, czy trików. Na ten temat powstanie wkrótce osobny wpis.
W przypadku baz danych konieczna może okazać sie wiedza z zakresu tworzenia relacji i kwerend (z naciskiem na to drugie). Znajomość języka zapytań SQL może okazać się przydatna, lecz nie powiedziałbym, że jest niezbędna. Doskonale można sobie poradzić wykorzystując dostępny w programie Microsoft Access, kreator kwerend.

Pozwoliłem sobie stworzyć lekko subiektywną listę przydatnych zagadnień z dziedziny programowania. W większości są to algorytmy, lub metody rozwiązania popularnych problemów. Część z nich zdążyłem już opracować i wstawić na bloga. Pozostałe będę sukcesywnie udostępniał:

Oczywiście nie twierdzę, że trzeba znać rozwiązanie każdego z podanych problemów na pamięć. Niemniej jednak warto je poznać. Lepiej zawsze dmuchać na zimne. Matura z informatyki to coś więcej niż tylko egzamin. Dla wielu może być przepustką na wymarzone studia, więc chyba warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tymi zagadnieniami.

Matura z informatyki – jak się do niej przygotowywać?

Nie od dzisiaj wiadomo, że posiadana wiedza nabiera wartości wtedy, kiedy jest wykorzystywana w praktyce. Należy więc (poza regularnym czytaniem binarnie.pl) praktykować nabywane umiejętności. W pewnym momencie mojego życia zrozumiałem, że te wszystkie frazesy typu „trening czyni mistrza” mają solidne podstawy, aby wybrać je na życiowe motta :).

You Might Also Like
12 komentarzy
Dodaj komentarz