W jakim wieku zacząć programować? [Czy wiek jest ważny?]

Zawód programisty to często wymarzony zawód niejednej z młodych osób – zalety zostania programistą zostały omówione w tym wpisie, a także w tym filmiku. Nic więc dziwnego, że już wielu z nich rozpoczyna swoją przygodę z programowaniem bardzo wcześnie – coraz to łatwiejsze narzędzia programistyczne, jak Python, czy Scratch, dodatkowo ułatwiają im to zadanie. Czy istnieje jednak jakaś dolna granica, od której dopiero możemy zaczynać? Czy wiek programisty jest ważny?

10-latek programistą?  

W wieku 20 lat miałem okazję prowadzić zajęcia dotyczące programowania w bardzo młodej grupie. Trzeba przyznać, że zmuszanie dzieci do nauki programowania w tak młodym wieku mija się z celem – na około dwadzieścia dzieci, jedno z nich było faktycznie zafascynowane. Może to wynikać z faktu, że 10 lat to w większości przypadków nadal dziecko, które nadal nastawione jest na zabawę, a nie naukę, a praca programisty polega przecież na nieustannej nauce. Nie oznacza to jednak, że nie trafiają się dzieci, które byłby w stanie programować w tym wieku, takie dzieci stanowią jednak niewielki odsetek całości.

Zatem, w jakim wieku zacząć programować?  

Krótka odpowiedź to: im wcześniej, tym lepiej. Ale zaraz, przecież u góry stwierdziliśmy, że 10 lat to w większości przypadków nie jest odpowiednim wiekiem. Jaki wiek możemy zatem uznać za najwcześniejszy? Moim zdaniem najlepiej zacząć programować w wieku nastoletnim – to właśnie wtedy umysł chłonie i przyswaja najwięcej informacji. Warto też tu dodać, że matematyka w 7-8 klasie podstawówki / pierwszych klasach liceum jest znacznie bardziej zaawansowana niż ta w, którą mamy w wieku 10 lat. Matematyka w większości ma nas nauczyć logicznego i algorytmicznego myślenia, dzięki czemu nastolatek lepiej zrozumie algorytmy i struktury danych. Nastolatek ma również ukształtowane to, kim chce zostać w przyszłości, a także ma więcej wolnego czasu.

Studia  

Wielu ludzi nie miało wcześniej motywacji, możliwości, a czasem też i chęci, aby zacząć programować w młodszym wieku. Często zatem zdarza się tak, że rozpoczęcie studiów wymusza na nich rozpoczęcie nauki danego języka, ale też i algorytmów. Dla jednych może to być ciężkie, przez co zrezygnują z takich studiów dosyć szybko, a dla innych takie studia mogą być strzałem w dziesiątkę – dzięki takim studiom mogą odkryć ukrytą pasję i talent, rozpoczynając jednocześnie swoją karierę programisty. Taka nauka ma jednak też i swoje wady, jednak omówimy je w innym wpisie, a także wideo na YouTube.  

Przebranżawianie się   

Spójrzmy na sprawę od drugiej strony – czy można zostać programistą po trzydziestce? Cóż, to zależy od wielu czynników. Osoba w takim wieku ma już zazwyczaj masę innych, ważniejszych rzeczy na głowie, jak np. rodzina, aktualna praca, kredyty i inne zobowiązania. Może się, niestety, okazać, że taka osoba po prostu nie będzie miała czasu na naukę języka i algorytmów od podstaw. Istnieją oczywiście kursy i szkoły programowania, jednak w praktyce okaże się, że i tak trzeba poświęcić sporo czasu wolnego, aby cokolwiek zrozumieć.

Nie oznacza to jednak, że nie da się zmienić branży i zostać programistą będąc po 30/40 – jest to po prostu trudniejsze i często też dłuższe. W każdym razie jeżeli są chęci, to można też uparcie dążyć do celu i ostatecznie zostać fachowcem. Przykładowo w mojej firmie mam osobę, która zaczęła programować w wieku 35 lat i muszę przyznać, że radzi sobie całkiem dobrze. Oczywiście młodsze osoby, które programują dłużej, mają większe pojęcie, jednak widzę, że odnajduje się on w pracy i lubi to co robi. Najważniejsze jest włożyć starania i poświęcić odpowiednią ilość czasu.

W jakim wieku ja zacząłem programować?

Na koniec chciałbym przedstawić wam jak to wyglądało w moim przypadku. Pierwszą styczność z programowaniem miałem w wieku 13 lat – wtedy to edytowałem jakieś proste skrypty PHP. Była to jednak „pojedyncza styczność”, bo kolejne doświadczenie z programowaniem miałem dopiero w technikum informatycznym, gdzie siłą rzeczy musiałem tworzyć strony internetowe i skrypty, a także proste programy w C++, jednak było to programowanie nieprofesjonalne, a program nauczania jest często przestarzały. W tym samym czasie, czyli w wieku około 16 lat, zacząłem się uczyć programowania na własną rękę, a swoją pierwszą pracę w zawodzie dostałem w wieku 21 lat. Nie była to jednak jakaś bardzo aktywna forma nauki, a bardziej hobby, które wykonywałem w wolnym czasie. Dla przykładu mój brat rozpoczął wcześnie naukę programowania i już w wieku 19 lat dostał propozycję pracy jako mid-developer.

Podsumowanie  

Powróćmy do pytania tytułowego: w jakim wieku zacząć programować? Krótka odpowiedź, którą zawarłem już w tym wpisie, to: im wcześniej, tym lepiej. Od tej zasady są oczywiście wyjątki i często nawet po studiach można się nauczyć programowania. Uważam jednak, że programowanie nie jest dla każdego – trzeba mieć do tego jednak pewne predyspozycje, ale myślę, że mimo wszystko każdy byłby w stanie znaleźć odpowiednią dla siebie, dobrze płatną pracę w innej gałęzi IT. Pamiętajcie też, że praca programisty nie jest pozbawiona wad – najważniejsze z nich omówiłem w tym wpisie.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon