współpraca programisty z grafikiem

#04 Devlog – współpraca programisty z grafikiem

Trochę mi wstyd, że tak dawno na blogu nie pojawił się żaden nowy wpis. W ramach zadośćuczynienia poruszę temat współpracy programisty z grafikiem – UI Designerem.  Jakie są jasne i ciemne strony kooperacji tych dwóch branż? Zapraszam do lektury.

Współpraca programisty z grafikiem – konieczność?

Spójrzmy prawdzie w oczy. Zdecydowana większość programistów nie przejawia specjalnie wyróżniającego się talentu w zakresie projektowania layoutu. Nie jest to spowodowane brakiem gustu i smaku u developerów. Gdybym miał wskazać przyczynę takiego stanu rzeczy to postawiłbym na kwestię kreatywności. Programistom jej nie brakuje, wszak programowanie to też po części „branża kreatywna”. Po prostu ta kreatywność ucieka w zupełnie inną stronę. O swoich problemach z designem pisałem w poprzednim wpisie dotyczącym rozwoju tego projektu.

Łatwiej jest nam skonstruować całą architekturę strony/aplikacji i połączenie z bazą, aniżeli jej design. Oczywiście znajdzie się garstka uzdolnionych w tym kierunku programistów, ale to raczej wyjątki. Wyjątki doceniane przez pracodawców.

Niemniej, z takiej współpracy z pewnością wyniknie dużo dobrego. Nie jest to absolutnie żaden dyshonor dla programisty 😀 Sprawdź co myślę o zaletach współpracy z programistą.

 

Dlaczego powinieneś współpracować z grafikiem?

Moja współpraca z UI Designerem wynikła zupełnie przez przypadek. Najzwyczajniej w świecie natknąłem się na utalentowaną Panią grafik Martynę Wolną chcącą przebranżowić się w kierunku UI Designu tworząc sobie portfolio. Można powiedzieć, że mój projekt aplikacji dla kierowców zawodowych właśnie tego potrzebował. Skonfrontujmy nasze podejścia:

 

współpraca programisty z grafikiem

Ocenę pozostawiam Tobie użytkowniku :P.

Przyjemny, nowoczesny wygląd aplikacji czy też strony to nie jedyne korzyści wynikające ze współpracy programisty z grafikiem. Zauważyłem również pozytywny wpływ pracy UI Designera na tempo pracy nad projektem. Do tej pory wszystko robiłem samodzielnie – łącznie z designem aplikacji. Nie dość, że efekty były mierne to na dodatek marnowałem swój czas. Urzeczywistnianie wizji projektanta jest zajęciem zdecydowanie mniej czasochłonnym.

Nie zapominajmy też o obopólnym rozwoju wynikającym z takiej współpracy. Grafik zyskuje na poznawaniu realiów implementacji jego pomysłów, dowiaduje się o problemach wynikających po drodze oraz ma bliższy lub dalszy kontakt z wykorzystywanymi technologiami. Natomiast programista uczy się graficznej nomenklatury, czy też różnych sztuczek usprawniających tą współpracę. Przykładowo dowiedziałem się, że efekty nałożone na poszczególne warstwy w Photoshopie można w łatwy sposób wyeksportować do CSSa.

współpraca programisty z grafikiem

Osobiście nie mam wystarczająco dużego doświadczenia, aby to zweryfikować, ale podejrzewam, że kontakt z grafikiem przy wielu projektach może skutkować zwiększeniem umiejętności samego programisty w zakresie designu. Po prostu oko staje się bardziej wyczulone na różnego rodzaju smaczki.

 

Problemy napotykane po drodze

Wdrażanie pomysłów UI Designera w bebechy aplikacji może implikować wiele problemów. Czasami programista grafikę tnie, a czasami napotykamy ograniczenia technologiczne.

Najbanalniejszym z problemów okazuje się być nieznajomość programów graficznych (np. Photoshop) przez samego programistę. Dostaje biedak otwarty projekt w formacie .psd i mimo, że sam nie musi absolutnie nic w nim zmieniać to poruszanie się po programie może powodować trudności. Nie pamiętam ile czasu upłynęło kiedy ostatnio grzebałem przy grafice, a na dodatek naleciałości z GIMPa robią swoje. Nieoceniona okazuje się pomoc grafika 😉

Niestandardowe czcionki użyte przez programistę również mogą implikować trudności. W końcu czcionkę trzeba w jakiś sposób do aplikacji załadować, a nie zawsze jest to takie oczywiste. Czasami należy ją chociażby wgrać z innymi plikami, a do tego niezbędne są pliki .ttf i jemu pochodne. Wypada również żeby zapewniała obsługę polskich znaków. Czcionka to z jednej strony detal, ale odpowiednia czcionka najzwyczajniej w świecie robi robotę.

Nie każdy z obszernej palety efektów będzie możliwy do zaimplementowania w kodzie twojego frameworku. Ot, ograniczenia technologiczne.

Należy pamiętać, aby w projekcie graficznym uwzględnione były skutki interakcji użytkownika z aplikacją. Czy naciśnięcie przycisku ma skutkować zmianą jego koloru? Które elementy mają znikać przy scrollowaniu? Pamiętajcie o takich szczegółach i zadbajcie, aby grafik również o nich pamiętał 😊 O tym jak ważna jest komunikacja z grafikiem poniżej.

 

Komunikacja z grafikiem – bez tego ani rusz!

Moim zdaniem skuteczna komunikacja z grafikiem to gwarancja sukcesu. Może nie sukcesu rynkowego, bo zależy on od wielu zmiennych, ale sukcesu w finalizacji współpracy. Mój pogląd uwzględnia również fakt, że tworzenie tej aplikacji to moja inicjatywa i rozmowy z projektantem nie dotyczą jedynie samego wdrażania layoutu, a również koncepcji apki.

Grafika nie można pozostawić na lodzie, tzn. wypada zadbać o to, aby możliwie jak najbardziej sprecyzować założenia projektu, funkcjonalności dostępne w aplikacji i jej specyfikę. Nie wystarczy tutaj kilka zdań wymienionych na początku. Stały kontakt na każdym etapie prac i konstruktywny feedback są tutaj wręcz niezbędne. Informuj o trudnościach jakie możesz mieć z adaptacją wizji grafika oraz szczerze komentuj efekty jego prac.

Podsumowanie

UI Designer to z założenia osoba kreatywna. Nie bój się mu zaufać. Jeśli wiesz lepiej to po co Ci grafik? Moim zdaniem naprawdę warto. Realizacja założeń projektu to jedno, a niewchodzenie z buciorami do warsztatu grafika to drugie.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

Odwiedź Binarnie.pl na FB

Cześć, jeżeli publikowane treści okażą się dla Ciebie pomocne to zapraszam Cię do polubienia Binarnie.pl na Facebook'u 👍 Bądź pewien, że nic nowego Cię nie ominie 👨🏻‍💻


This will close in 20 seconds