czy warto studiować informatykę?

Czy warto studiować informatykę? Opinie różnych osób

Postanowiłem po raz pierwszy w życiu zachować się po męsku (no może drugi) i obiektywnie podsumować swoją decyzję na temat podjęcia studiów na kierunku Informatyka. Wiele osób na tym samym etapie co ja, bądź jeszcze przed rozpoczęciem studiowania zastanawia się czy warto studiować informatykę i czy w ogólnym rozrachunku nie lepiej byłoby zostać w domu, aby podszkolić się w wybranej technologii, a następnie podjąć pierwszą pracę. W tym wpisie postaram się na to odpowiedzieć posiłkując się własnymi doświadczeniami oraz opiniami trzech zapytanych o to samo osób.

Zanim zaczniesz czytać to jeszcze tylko wspomnę, że we wcześniejszych wpisach publikowałem swoje sprawozdania z minionych lat spędzonych w murach uczelni:

Pragnę też przestrzec Cię, abyś nie traktował tego wpisu zero-jedynkowo (pomimo motta binarnie.pl 😉) oraz abyś nie podejmował żadnych decyzji tylko i wyłącznie na podstawie tego wpisu. Wpis ma Ci posłużyć do tego, aby poznać szersze spektrum i spojrzenia na temat z różnych perspektyw.

Motywacja do studiowania

Jeżeli jeszcze nie podjąłeś studiów to bardzo prawdopodobne, że jeszcze nie wiesz czy w ogóle iść na studia. Zadajmy sobie, więc w pierwszej kolejności pytanie o to po co studiować informatykę, ponieważ być może sam nie odpowiedziałeś sobie jeszcze na to pytanie. Przy każdej z motywacji spróbujemy rozstrzygnąć, czy jest ona uzasadniona. Prawdopodobnie są też osoby, które w dalszym ciągu studiują i dalej nie wiedzą co tu robią i dlaczego. Dla nich też jest ten fragment.

Studia, czyli papierek

Wszechobecny kult dyplomu uczelni wyższej w Polsce jest na tyle powszechny, że osobiście nie przewiduję, żeby tak mocno utrwalone w świadomości większości społeczeństwa przekonanie miało ulec zmianie. Wielu rodziców nie wyobraża sobie, aby ich pociechy pozbawione były wyższego wykształcenia. Właśnie fakt, iż tak dużo osób chce studia podjąć jest kołem zamachowym dla słabego, średniego poziomu panującego na wyższych uczelniach w naszych kraju.

Niemniej zostawmy dysputę o poziomie na inną okazję. Faktem jest, że zdane studia kończą się dyplomem. Czy ma on jakiekolwiek znaczenie dla przyszłych pracodawców? Okazuje się, że i tak i nie. Pełno jest ogłoszeń, w których jako jedno z wymagań podane jest wykształcenie określonego stopnia, ale to głównie z uwagi na fakt, że rekrutację na stanowisko programisty w wielu firmach prowadzą firmy HR i jest to po prostu pewnego rodzaju furtka do dalszych etapów rekrutacji. Przy czym nie zawsze brak studiów automatycznie dyskwalifikuje potencjalnego kandydata. W szczególności, gdy taki kandydat ma na swoim koncie szereg projektów i umiejętności, których nie powstydziłby się programista z większym stażem. Osobiście uważam (to nie jest tylko moja opinia), że w ostatecznym starciu górą byłoby właśnie doświadczone wyniesione z własnej pracy.

A co z korpo?

Trochę inaczej ma się sytuacja w przypadku dużych firm, gdzie wykształcenie może być swojego rodzaju must-have w przypadku rekrutacji i ewentualnych awansów. Jak ma się kwestia w przypadku aplikowania do firm zagranicznych? Trzykrotnie aplikowałem do firm zagranicznych i trzykrotnie kwestia wykształcenia była podejmowana dość „energicznie”. Co mam na myśli? Padały pytania na temat wymiaru studiów, zaangażowania w studiowanie, podjęty kierunek, ulubione przedmioty lub też o ewentualną fascynację jednym z nich. Przyznam szczerze, że nie przygotowywałem się szczególnie na takie pytania, ponieważ studiów nie lubię (może i nie lubię, ale ostateczną opinię czy warto studiować informatykę poznacie w dalszej części wpisu). Wniosek z tego płynie taki, że wykształcenie może mieć znaczenie przy aplikowaniu do firm zagranicznych, a w szczególności do tych dużych.

Nauka programowania

Może odpowiedzmy sobie w takim razie na pytanie czy uczelnia wyższa to dobre miejsce na zdobycie umiejętności programistycznych? Absolutnie nie. Uczelnia w żadnym stopniu nie przygotuje Cię pod kątem umiejętności kluczowych dla pracy w programistycznym zespole. Posunę się nawet do stwierdzenia, że osoba, której cała wiedza programistyczna pochodzi z uczelni, jest bezużyteczna na rynku pracy pod względem umiejętności technicznych. Czy zatem przychodząc z zerową wiedzą wyjdziemy z zerową wiedzą? Na szczęście nie jest tak źle. 😀

Studia są dobrym rozwiązaniem dla osób, które niespecjalnie orientują się w jaki sposób i w jakim kierunku kształcić się jako programista, ponieważ gwarantuję Ci, że nie nauczysz się niczego dobrze, ale za to liźniesz bardzo wielu tematów. Przy sprzyjających wiatrach jeden z nich Cię zainteresuje i być może odnajdziesz się właśnie w danej tematyce. Tą mnogość różnych przedmiotów można oceniać na dwa sposoby. Z jednej strony to dobrze, że osoby mniej zorientowane mają szansę spróbować sił w kilku dziedzinach. Natomiast z drugiej strony może zdarzyć się tak, że uczelnia nam obrzydzi jakiś fajny przedmiot  ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯.

czy warto studiować informatykę - nauka programowani

Życie towarzyskie i istotne znajomości

Nie ukrywajmy, że istnieje dość znaczna grupa ludzi nieplanujących podjęcia żadnego dodatkowego wysiłku w trakcie studiowania aniżeli prześlizgiwanie się pomiędzy semestrami. Nie potępiam, ale osobiście odradzam. Wystarczy zestawić osobę, która od początku studiów pracowała nawet w niewielkim wymiarze czasów z taką, która przedmioty zaliczała w przerwach od imprezowania. Po pierwszym stopniu studiów takie osoby dzieli przepaść. No, ale poimprezować fajnie byle z umiarem.

Na samym imprezowaniu świat się nie kończy i od znajomych od kieliszka znacznie ważniejsi (moim zdaniem) są Ci, którzy dzielą z Tobą pasję do programowania. Można się nawzajem od siebie sporo nauczyć, a może i napisać jakiś projekt, który i tak trafi do szuflady. To akurat nie jest istotne. Taki projekt to pierwsze zalążki pracy zespołowej, będącej nieodłączną częścią pracy programistów. Wszystkim życzę takich znajomych.

Kariera naukowa

Prawdę mówiąc niespecjalnie wiem co na temat rozwijania się w kierunku naukowym mam do powiedzenia, ale z pewnością jest to droga na swojego rodzaju zapaleńców i tęgich głów. Dla freak’ów w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Niemniej z pewnością można stwierdzić, że jeżeli chce się rozwijać prawdziwą naukową karierę to należy swoich sił spróbować raczej za granicą, ponieważ wiele uczelni w Polsce przeznacza zaledwie niewielki procent swojego budżetu na prace naukowe. Do tego stopnia, że poza kształceniem studentów praktycznie nie ma dla nich innego zajęcia.

Mam nadzieję, że nie ominąłem żadnej z motywacji, która może kierować młodym człowiekiem idącym na studia. Jeżeli poszedłeś na studia albo dopiero planujesz pójść z innego powodu to napisz o tym w komentarzu 😊

Czy warto studiować informatykę? – moja perspektywa

O tym jak oceniałem poszczególne lata spędzone na uczelni przeczytać możecie we wpisach zalinkowanych na początku wpisu. Za to w momencie pisania tego wpisu jestem na szóstym semestrze studiów informatycznych, czyli na etapie pisania pracy inżynierskiej. Studia rozpocząłem w trybie dziennym i muszę przyznać, że czasu na samokształcenie się było niewiele, ale nie przeszkodziło mi to w wydaniu niezbyt udanego projektu aplikacji dla kierowców zawodowych i kilku innych mniejszych projektów, które poskutkowały tym, że finalnie znalazłem pracę jako programista w ulubionej technologii. Także drugi rok studiów, który również realizowałem w trybie dziennym był dla mnie prawdziwym wyzwaniem, ponieważ wysiłek na uczelni wcale nie zelżał a w dodatku pracowałem na mniej więcej pół etatu.

Rok pracy na pół etatu rozwinął mnie w takim stopniu, że uznałem za bezcelowe kontynuowanie studiów w trybie dziennym i przeniosłem się na studia zaoczne. Od jakiegoś czasu pracuję na pełen etat, a poziom moich umiejętności i zrozumienia branży dalej rośnie. Oczywiście dużym minusem jest konieczność przesłania na konto uczelni sporej kwoty, ale pracując na pełen etat jako programista tak bardzo to nie boli.

Zaoczne studia informatyczne za darmo?!

Pozwolę sobie w tym miejscu przytoczyć historię mojego znajomego, który zaczął studia razem ze mną i kilka miesięcy przed ich rozpoczęciem nie wiedział nawet co to jest język programowania, ale dzięki swojej ambicji w dwa lata osiągnął wysoki poziom zaawansowania w Unity. Na tyle wysoki, że przeskakując praktyki, również dostał swoją pierwszą pracę (jako GameDev) na okres trzech miesięcy wakacji. Następnie firma tak bardzo chciała, aby został z nimi na dłużej, że opłaca mu teraz czesne za studia. Klasyczny double win 😊.

Nauka programowania na studiach

Jeżeli chodzi zaś o umiejętności techniczne, które ja poznałem na studiach do tej pory to przyznam szczerze, że poza poznaniem Javy w stopniu średnim to nie nauczyłem się zupełnie nic. Nie boli mnie to szczególnie właśnie dlatego, że nieporównywalnie więcej nauczyłem się w pracy. Jeżeli chodzi o Javę to i tak w niej przecież nie pracuję, ale wiele przedmiotów było realizowanych właśnie z wykorzystaniem Javy. Także można powiedzieć, że studia nie miały żadnego wpływu na karierę zawodową.

Jednak to nie jest do końca prawda, ponieważ nauczyłem się jednej, ale za to bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie nauczyłem się radzenia sobie z rzeczami, które Cię często przerastają i kombinowania ponad miarę tak, aby osiągnąć pożądany efekt. Osobiście uważam, że są to umiejętności nieocenione zwłaszcza z uwagi na fakt, iż służą też do optymalizacji swojej pracy, co jest bardzo ważne, jeżeli chcemy, aby efekty osiągalne były rozsądnym kosztem (np. czasowym).

Zatem jaka jest moja finalna opinia? Czy warto studiować informatykę? Warto. Mimo tych wszystkich negatywów, które wymieniłem to zdecydowanie warto. Tylko osobiście polecam każdemu zastanowić się porządnie nad formą studiów. Gdybym był obecnie na etapie wybierania studiów to wybrałbym takie realizowane od początku w trybie zaocznym. Ewentualnie zacząłbym od studiów dziennych i przeniósłbym się na zaoczne po roku. Zatem warto studiować informatykę, ale nie warto gnić w murach uczelni ponad miarę i marnować.

Czy warto studiować informatykę? – opinie

Postanowiłem poprosić o opinię na wyżej wymieniony temat trzy osoby na różnym poziomie zawodowej kariery, abyście poznali w sumie cztery opinie ludzi z różnych środowisk i z różnym bagażem doświadczeń.

Opinia #1

Yes!

The slightly longer answer is that it depends. It is not worth doing an IT study if you do it for the money or job security. I have not become rich nor had a long and stable employment. I have been fired once. I have lost a job to a bankruptcy. I have been made redundant as my employer bought the competitor and laid off the entire development > staff and I have been terminated with 700 other people as a side remark at a morning meeting.

But if you do a study out of passion and embrace the endless possibilities to learn and grow, it is definitely worth. I have always found that a study as software engineer has offered a ton of possibilities. I have worked on tropic beaches, I have traveled to New York and Texas for customers. I have worked at laboratories in Japan and I have been freezing my ass of in a 2 degree potato warehouse while reprogramming a potato sorting machine. And I have loved all of it. The potato warehouse I love most in retrospect.

So, I would say yes. IT IS worth to study if you do it of passion and embrace the fact that nothing is permanent – except for the uncertainty.

~ Morten Winkler Jørgensen – Senior C++ Developer rodem z Danii, CEO comepile.it

Opinia #2

Mimo, że ostatecznie studiów nie skończyłem to widzę bardzo dużą wartość w studiowaniu. Oczywista sprawa to możliwość dowiedzenia się o dziedzinach i problemach, którymi prawdopodobnie sami nigdy byśmy się nie zainteresowali, bo często nawet nie wiedzieliśmy, że można czegoś takiego szukać. Ale to tylko mała część całej wartości.

Studia mimo, że nie są po to żeby uczyć nas programowania, to mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na naszą karierę. Firmy z ofertami stażowymi w pierwszej kolejności nawiązują kontakt z uczelniami. Poza tym jeżeli angażujemy się w inicjatywy to możemy poznać osoby, z którymi potem być może będziemy kontynuować karierę. Ja sam należałem do Koła Naukowego, gdzie miałem okazję dowiadywać się od kolegów jak w rzeczywistości wygląda praca programisty. Miałem też okazję ćwiczyć prezentowanie wiedzy oraz mogłem poznać pracę w grupie i organizację zespołu. Wśród kolegów i koleżanek z roku mamy szansę poznać osoby, które np. potem nas polecą u swojego pracodawcy albo, z którymi będziemy robić przyszły „biznes”. Bo na studiach spotykamy ludzi, którzy mają takie same zainteresowania jak my więc naturalnie wymiana pomysłów jest prostsza.

Projekt to projekt

Uważam, że warto studiować chociażby dlatego, że w trakcie zajęć mieliśmy i projekty grupowe i też po prostu stawiane przed nami problemy. A przyszła praca nie różni się znacząco od zadań na uczelni – ktoś mówi nam czego oczekuje i zakłada, że znajdziemy sposób na rozwiązanie problemu. Więc studiowanie pozwala nam w bezpiecznych warunkach nauczyć się planowania, organizacji i radzenia sobie z problemami oraz ograniczonym czasem.

Więc moim zdaniem zdecydowanie warto iść na studia. Ale nie po to żeby tam nauczyć się programować, bo tego studia nie dadzą. Warto dlatego, że jest to prosty sposób na zebranie znajomości i umiejętności, które w przyszłości mogą zaprocentować w karierze.

~ Marek Zając – programista .NET, youtuber, autor bloga zajacmarek.com

Opinia #3

Po dwóch latach nauki na uczelni technicznej, mam za sobą wiele miłych, jak i niezbyt przyjemnych przeżyć. Chciałbym podzielić się z wami swoimi subiektywnymi wrażeniami, ze studiowania na Wojskowej Akademii Technicznej.

Raz na wozie…

Studia to z pewnością czas, kiedy możemy liznąć ciekawych tematów z praktycznie każdej części branży. Interesujesz się mikrokontrolerami? Idealne dla Ciebie będą zajęcia z podstaw Automatyki. Jesteś zafascynowany grafiką 3D? Poczujesz się jak w domu na Grafice komputerowej. Kochasz data-mining? Zauroczą Cię zajęcia z Metod Eksploracji Danych.

Wiele przedmiotów, które pozornie są mało interesujące, mogą okazać się niezwykle ciekawe. Ja bawiłem się wspaniale na Podstawach Inżynierii Wstecznej, gdzie zmuszaliśmy kilka programów, do działania bez licencji.

Studia dają też często okazje do spotkania bardzo ciekawych osób. Laboranci posiadają często niesamowitą wiedzę, powiązaną nie tylko z sylabusem przedmiotu i są chętni, by się nią dzielić. Ciekawe osobistości znajdziecie również wśród braci studenckiej. Studia to idealny czas nie tylko na zawiązanie przyjaźni, lecz również zdobycie wielu kontaktów biznesowych.

raz pod wozem

Zaczynając ten akapit, chciałbym rozwiać trochę wątpliwości osób, które nie miały jeszcze przyjemności studiować. Jeśli zakładacie, że wyjdziecie z uczelni (a przynajmniej z WATu), jako specjaliści, to muszę zniszczyć wasze marzenia. Nie spodziewajcie się, że idąc na studia wystarczy uczyć się tylko tego, czego wymagają prowadzący, a później praca sama wpadnie nam w ręce. Studia to dobry punkt wejściowy, do zdobywania wiedzy i doświadczenia, a nie podanie na tacy wszystkiego co będzie potrzebne w przyszłej pracy. Wpływa na to chociażby duży rozrzut tematyki przedmiotów.

Warto wiedzieć, że pierwszy rok, to okres, który daje mocno w kość. Podobnie jak na wielu uczelniach, jest to czas „przesiewu”, podczas którego mają zostać odsiani nieskorzy do ciężkiej pracy studenci, niszcząc przy okazji życie prywatne, tym co bardziej ambitnym. Na czas sesji pożegnajcie się z bliskimi i przygotujcie sobie wygodne miejsce w piwnicy. Tam właśnie, w towarzystwie prezentacji i materiałów, spędzicie miesiąc. To co również bardzo drażniło mnie w ciągu pierwszego roku to fakt, iż większość przedmiotów mijała się mocno z tematyką programowania.

Przestarzałe technologie

Rzeczą, która boli mnie na studiach najbardziej, to przestarzały program nauczania. Dość często, na przedmiotach będziemy uczyć się technologii, które odchodzą do lamusa. Tu mogę wspomnieć chociażby zajęcia ze Sztucznej Inteligencji i pracę w języku Prolog. Moim zdaniem zrobiłby on ludzkości przysługę, gdyby wylądował w śmietniku. Zanim ktokolwiek rzuci kamieniem, polecam zajrzeć sobie do czegoś, co twórcy tego potworka nazywają „dokumentacją” i spróbuje napisać jakikolwiek program na jej podstawie. Czas zmarnowany na Prologa boli mnie szczególnie, gdy wiem, że w rozwiązaniach SI króluje aktualnie Python, będący także na dzień dzisiejszy, jednym z najpopularniejszych języków programowania.

Wnioski i rady

Tak jak wspomniałem wcześniej, nie nastawiajcie się, że studia zrobią z was od razu programistę 15k. Mogą w tym pomóc, ale nie zrobią tego za was. Najważniejsza jest własna praca i chęć samorozwoju. Uczenie się nowych rzeczy, może naprawdę sprawiać frajdę!

Na koniec mała rada – współpraca na studiach jest niezastąpiona. Nie zliczę ile raz ktoś wytłumaczył mi zadanie lub uratował mnie od dwójki z laboratoriów. Warto jest dzielić się swoją wiedzą oraz materiałami, bo karma szybko wraca i nim się obejrzycie, sami otrzymacie niewyobrażalną ilość pomocy. Świetnym pomysłem jest też założenie serwera FTP albo zwykłego dysku w chmurze do składania wspólnych materiałów.

~ Jan Kieś – Junior Developer, czynny student dzienny i mój towarzysz w tworzeniu treści na binarnie.pl

Podsumowanie

Przyznam, że nie sądziłem, że wszyscy odpowiemy na pytanie czy warto studiować informatykę w sposób mniej lub bardziej, ale jednak nakłaniający do tego żeby studiować. Ja sam przez rozpoczęciem pisania nie wiedziałem jaka będzie moja konkluzja 😀
Mam nadzieję, że ten wpis będzie dla Ciebie przydatny szczególnie w kontekście przyszłych wyborów. Myślę, że opinie czterech osób mogą dać do myślenia.

Zapraszam do dyskusji w komentarzach i do zostawienia like’a na profilu binarnie.pl na Facebook’u.

You Might Also Like
4 komentarze
  • Avatar photo
    Bart_Z_Piwnicy
    says:

    W moim przypadku udało się znaleźć pracę, gdzie możliwość awansu dawały mi studia Back-end developer: PHP. Długo szukałem studiów podyplomowych i w końcu zdecydowałem się na wskz, nie ukrywam że wszystko online mnie przekupiło, były lekkie obawy ale po pierwszych tygodniach mogę śmiało polecić

  • Avatar photo
    Krzysiek
    says:

    Ja poszedłem na studia bez żadnych konkretnych planów odnośnie zawodu. Wiedziałem, że chcę robić coś związanego z komputerami. Dopiero pod koniec drugiego roku zacząłem więcej pisać samemu w PHP i od trzeciego roku już postanowiłem się rozwijać w tym kierunku. Gdybym miał większą znajomość rynku pracy i wiedział w czym chcę się rozwijać, to i tak prawdopodobnie bym skończył studia, ale zaczął pracę w zawodzie dużo wcześniej.

Dodaj komentarz

icon