Praca zdalna jako junior

Praca zdalna to udogodnienie, na które programiści mogli liczyć jeszcze kilka lat przed pandemią, gdy nie była tak powszechnym zjawiskiem. Czy wszystkim jednak sprzyja taka forma pracy? Moim zdaniem niekoniecznie. Uważam, że praca w pełni zdalna, zwłaszcza dla junior developerów, nie jest najlepszym wyborem. Możecie się dziwić, ale gdybym sam zaczynał teraz karierę jako programista, szukałbym oferty, która umożliwiałaby pracę w biurze. W dzisiejszym wpisie dowiecie się dlaczego bym tak postąpił oraz co dokładniej uważam na ten temat.

Mój punkt widzenia

Swoją karierę rozpoczynałem w 2018 roku, kiedy byłem na drugim roku studiów informatycznych. Pracowałem wówczas jako programista C++ dla małej duńskiej firmy. Jak pewnie się domyślacie, była to praca całkowicie zdalna – dlatego mogę mówić na ten temat na swoim własnym przykładzie. Obecnie natomiast pracuję hybrydowo i bardzo cenię sobie ten wybór.

Plusy pracy zdalnej

Pierwsza zaleta pracy zdalnej jaka nasuwa się na myśl to łatwiejsze pogodzenie pracy z innymi obowiązkami np. szkołą albo studiami. Ma to miejsce ponieważ praca zdalna praktycznie zawsze wiąże się również z pracą asynchroniczną. Oznacza to, że nie mamy z góry określonych godzin pracy – ważne, by zadanie jakie nam powierzono, zostało wykonane na czas. Daje nam to możliwość pisania kodu w czasie wolnym od zajęć, nieważne czy jest to rano, środek dnia, czy późny wieczór. 

Kolejnym plusem jest z pewnością wygoda takiego trybu pracy – pracujemy w miejscu, które znamy i w którym czujemy się komfortowo. O ile tylko nie przeszkadzają nam sąsiedzi ani inni lokatorzy, praca w domu jest zdecydowanie bardziej wygodna niż praca w biurze. 

Inna bardzo ważna zaleta pracy zdalnej to oszczędność. Pracując z domu nie ponosimy kosztów transportu takich jak paliwo czy komunikacja miejska. Poza tym o wiele łatwiej jest nam uniknąć tzw. efektu latte – czyli regularnego wydawania drobnych kwot w drodze z i do pracy, np. kupując coś w Żabce albo jedząc na mieście.Ostatnią i chyba najważniejszą zaletą jest możliwość pracy dla firm z innych miast a nawet krajów o ile znamy dobrze angielski. W dzisiejszych czasach, dzięki mocy internetu, możemy pracować dla każdego pracodawcy chętnego, by nas zatrudnić, niezależnie od tego, gdzie ma swoją siedzibę.

Minusy pracy zdalnej

Moim zdaniem największą wadą pracy zdalnej w przypadku juniorów jest frustracja wynikająca z komunikacji zarówno po stronie juniora jak i innych członków zespołu. Mam na myśli głównie przerywaną komunikację. Jedna strona piszę wiadomość, druga odpowiada za 10 minut, albo za pół godziny, być może i za godzinę a nawet dopiero następnego dnia. Długi i nieregularny czas między odpowiedziami potrafi naprawdę blokować pracę zwłaszcza, kiedy dopiero zaczynamy i wciąż musimy się wiele nauczyć. Junior potrzebuje wsparcia bardziej doświadczonych członków zespołu, często musi dowiedzieć się dlaczego coś działa, dlaczego zostało wykonane w taki a nie inny sposób. 

Wpływa to na to, że wolniej się uczymy i rozwijamy jako programiści. W przypadku pracy stacjonarnej komunikacja jest o wiele łatwiejsza i  znacznie szybsza. 

Kolejna wada, o której chciałbym wspomnieć to wolniejsza integracja z zespołem. W przypadku pracy zdalnej nie mamy możliwości poznania się ze współpracownikami tak dobrze jak w przypadku pracy z biura. Wpływa to nie tylko na komfort pracy – lepiej pracuje się z osobami które się choć trochę zna – ale i na efektywność pracy zespołu.Ostatnia wada, o której powiem to problem z rozdzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Tyczy się ona nie tylko juniorów ani nawet IT, ale całej gamy osób, które pracują zdalnie. Spędzając czas w pracy i po pracy w tym samym miejscu łatwo popaść w nieprzyjemną rutynę i irytację wynikającą z tego, że zarówno w pracy jak i po pracy spędzamy czas w jednym miejscu.

Na koniec

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłby kompromis, czyli praca hybrydowa. Przykładowo 2-3 dni pracy w biurze, a pozostała część w domu. Jest to, przynajmniej dla mnie, najbardziej optymalne wyjście. Oczywiście pod warunkiem, że nie będziemy siedzieć w biurze sami.

Podsumowując. Czy praca zdalna jest korzystna? To zależy. Jeżeli waszym celem jest szybki rozwój oraz zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności, to moim zdaniem praca zdalna nie jest dobrym wyjściem. Jeżeli natomiast zależy wam na komforcie pracy i jeżeli posiadacie warunki, które sprawiają, że możecie pracować tylko z domu, wtedy praca zdalna jest z pewnością dobrodziejstwem.
Gdyby postawiono mnie teraz przed wyborem praca w stu procentach zdalna albo praca w stu procentach z biura to zdecydowanie wybrałbym tę drugą opcję.

A co wy uważacie na ten temat? Nie zgadzacie się z czymś, a może znacie wady lub zalety pracy zdalnej, które nie zostały dziś wspomniane? Koniecznie dajcie znać w komentarzach.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon