Buddy In Tour - aplikacja mobilna dla kierowców zawodowych

#01 Devlog – projekt aplikacji dla kierowców zawodowych

Popularnym trendem na blogach programistycznych jest tworzenie na bieżąco swego rodzaju dziennika rozwijanego projektu. Sam więc postanowiłem podzielić się z wami czymś co przez ostatnich kilka miesięcy nieprzerwanie chodziło mi po głowie. Mam na myśli stworzenie funkcjonalnej aplikacji mobilnej dla kierowców zawodowych z naciskiem na tych prowadzących własne działalności gospodarcze, ale nie tylko. Sam projekt aplikacji to przedsięwzięcie, na które daje sobie około miesiąca.

kurs matura z informatyki
Już niebawem rusza kurs przygotowujący do matury z informatyki.
Nie daj się zaskoczyć na maturze – zapisz się do listy mailingowej już teraz!

Skąd pomysł na projekt aplikacji mobilnej akurat dla kierowców?

Można powiedzieć, że branżę transportową znam od podszewki – rodzinny biznes (sam się wyłamuję ;)), stąd też wiem w jaki sposób aplikacja może się kierowcy przydać. Ci zorganizowani spośród przedstawicieli tego zawodu regularnie zapisują swoje poczynania, zlecenia, godziny pracy oraz wydatki w terminarzach i kajetach. Moja aplikacja mobilna w założeniu, ma pełnić funkcję asystenta w trasie. Będziemy mogli zarządzać zleceniami, oglądać statystyki oraz monitorować ponoszone koszty. Nazwa robocza projektu to Buddy in Tour.

Dodatkowo, aplikacja w dużej mierze powstawać będzie właśnie w trasie, gdzie na bieżąco testować ją będę w bojowych warunkach ;).

Wybór technologii

Tworząc własne projekty programiści z reguły decydują się na wybór technologii innej, aniżeli tej, z którą do czynienia mają w pracy. Jest to dobra praktyka. Pomaga w uniknięciu rutyny, a przy okazji poszerzamy naszą wiedzę. Ja zdecyduję się jednak na technologię, którą znam i lubię – QT. Chcę możliwie jak najlepiej poznać to środowisko i zrozumieć politykę publikowania aplikacji mobilnych w sklepie Google Play stworzonych przy pomocy niekomercyjnej wersji QT. To takie moje cele, które sobie postawiłem analizując ideę projektu :).
System kontroli wersji, którego będę używać to rzecz jasna GIT.

Plan działania

Sam projekt aplikacji postanowiłem zawiązać do kilka faz jego rozwoju:

  • konsultacje z zawodowymi kierowcami i stworzenie listy planowanych funkcjonalności aplikacji,
  • stworzenie działającego prototypu,
  • testy, debbuggowanie,
  • ostatnie szlify i dodanie aplikacji do sklepu Google Play,
  • promocja aplikacji wśród kierowców,
  • w przypadku zainteresowania dodatkowe wersje językowe

Projekt aplikacji mobilnej

To tyle na razie. Plan jest, wyraźny zarys aplikacji również. Pozostaje tylko wziąć się do pracy. O postępach będę informować na bieżąco. Postaram się, aby wybrane Devlogi były swojego rodzaju wskazówkami technicznymi, mini-tutorialami jak np. dodać jakąś nietypową funkcjonalność. Życzcie mi wytrwałości i obserwujcie moje poczynania na fanpage’u ;).

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon