10 powodów dlaczego warto zostać programistą

“Zarabiaj nawet x tys. zł miesięcznie! Zostań programistą” oznajmiają donośnie publikacje reklamujące wszelkie kursy programowania. Czy pieniądze to rzeczywiście jedyna rzecz, dla której ludzie postanawiają zostać programistami? Istnieje przecież tak wiele innych powodów! Niestety mówi się o nich dużo rzadziej i są uznawane za mniej istotne. Czy jednak słusznie? Poniżej przybliżymy wam 10 powodów, dla których warto pracować jako programista. Powodów nieoczywistych i rzadko wspominanych, a jednocześnie bardzo ważnych.

1.   Współpracownicy i atmosfera w pracy

Najważniejszym aspektem każdej pracy jest atmosfera. To od niej zależy jak czujecie się w miejscu pracy i jak chętnie, oraz czy w ogóle, chcecie do niej przychodzić. Tym co kreuje tę atmosferę, są ludzie, a zapewniamy, że ci których spotkacie w swojej karierze w IT, mogą być naprawdę różnorodni i interesujący.

Wbrew powszechnej opinii programista to nie tylko stereotypowy geek. Wielu przychodzi do pracy, wykonuje ją w świetny sposób, a po powrocie do domu oddaje się swoim innym hobby i zainteresowaniom. Nie uwierzycie jak dużo programistów to również atleci, muzycy, artyści i nie tylko – Czasami, aż ciężko wymienić jak skrajnie różnymi rzeczami potrafią się interesować.

Ludzie w IT bywają bardzo pomocni i bezinteresowni. Często można liczyć na ich pomoc w powierzonych zadaniach – Mimo tego, że sami mają swoje
taski na głowie, rzadko odmówią gdy młodszy programista ma z czymś problem.

2. Różnorodność projektów IT

Mimo że z zewnątrz może wydawać się, że programiści stale robią to samo, ich praca potrafi być bardzo różnorodna. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, dla jakiej branży pisany jest projekt – Czy jest to to branża medyczna, sektor finansowy, wojsko, czy branża automotive. Równie ważne jest też to, czy jako programiści piszecie coś od zera, czy pracujecie z zastanym kodem i rozwijacie już istniejące projekty.

Jako twórcy oprogramowania, możecie natknąć się kiedyś na produkty które sami tworzyliście. Wyobraźcie sobie, że w codziennym życiu niespodziewanie natykacie się na produkt, nad którym pracowaliście. Widzicie jednocześnie, że ma on swoją niszę i jest doceniony przez ludzi. Niesamowicie satysfakcjonujące.

3. Postępująca cyfryzacja innych branż

Dzięki temu, że coraz więcej firm decyduje się na przenoszenie swoich produktów i usług do internetu, branża IT zyskuje coraz więcej potencjalnych klientów oraz partnerów biznesowych. Każdy sklep internetowy, każdą aplikację bankową, medyczną, każdy paczkomat i nie tylko, ktoś musi zaprogramować. Wszystkie te programy trzeba również z czasem rozwijać, by nie pozostać w tyle za konkurencją, a także dbać o ich bezpieczeństwo.

4. Stabilność zatrudnienia

Programistę, który długo pracował w danej firmie, nie jest tak łatwo zastąpić innym programistą. Dzieje się tak, ponieważ pracując na swoim stanowisku przez x lat, uczycie się narzędzi chętnie używanych przez daną firmę oraz przepływu informacji w tej firmie. Pracodawca musiałby zainwestować w nauczenie nowego programisty wszystkich tych rzeczy, dlatego niełatwo mu zrezygnować z ludzi, którzy już długo są „na pokładzie”.

5. Nieustanny rozwój

Pracując jako programiści będziecie mogli część swojej pracy poświęcić na naukę i samodoskonalenie się. Zaczynając od zwyczajnej pracy nad projektem i przyswajania nowych informacji w trakcie, przez konferencje oraz szkolenia, na kursach, które opłaca wasz pracodawca, kończąc. Po części ma to miejsce po to, by zatrzymać was na stanowisku, po części po to, by to on miał lepszego pracownika, jednak faktem jest to, że dzięki temu doskonalicie się, podnosicie swoje kompetencje i jesteście przez to bardziej konkurencyjni na rynku pracy.

6. Elastyczność pracy

Praca w IT, jak żadna inna, pozwala na elastyczny dobór godzin pracy. Jeszcze przed pandemią praca w trybie hybrydowym i zdalnym była tam na porządku dziennym. O ile nie pracujecie w dużej korporacji, nie musicie się często stawiać w biurze. Możecie pracować z domu i pozostać w kontakcie z firmą przez internet.

Pracując zdalnie nie ma różnicy czy wykonacie swoje zadanie wcześnie rano, czy późno w nocy – Ważne by praca była wykonana na czas i była wykonana dobrze.

Nie musicie nawet ograniczać się do polskiego rynku pracy. Jeżeli staniecie się wysoko cenionym specjalistą, możecie pracować przy projektach zlecanych przez klientów z całego świata.

7.   Komfort pracy

Jak zostało wspomniane wcześniej, pracodawcy robią bardzo dużo, żeby zatrzymać was na stanowisku. Z tego powodu możecie liczyć, że będą traktować was z szacunkiem. Firmy inwestują również w nowoczesne, wyposażone biura podnoszące komfort waszej pracy. Rzadziej niż w innych branżach można spotkać się z patologiami w pracy. Nie znaczy to, że nie zdarzają się w ogóle, są to jednak naszym zdaniem bardzo rzadkie przypadki.

8.   Stabilność finansowa

Najbardziej oczywisty powód, o którym mówi się najgłośniej to wynagrodzenie na jakie można liczyć w tym zawodzie. Praca programisty wymaga szeregu umiejętności oraz dużej ilości specjalistycznej wiedzy i jest w związku z tym należycie wynagradzana.

9. Świadczenia pozapłacowe (Benefity)

W parze z wysokimi zarobkami idą również różne świadczenia pozapłacowe:

  1. Szkolenia, które finansuje pracodawca
  2. Premie uznaniowe w zamian za dobrą pracę.
  3. Eventy firmowe na których można poznać ludzi i wymienić się wiedzą

10. Łatwość w zostaniu przedsiębiorcą

Będąc programistą możemy, łatwiej niż w innych zawodach, przejść z pracy etatowej do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, świadczenia usług jako jednoosobowa firma, ale mamy również możliwość wejścia na rynek z własnym produktem. Nie jest to wciąż zadanie łatwe i poza umiejętnościami wymaga także szczęścia, jednak historie wielu start-upów pokazują nam, że jest to wykonalne.

Na koniec

Mamy nadzieję, że powyższa lista poszerzyła wasze wyobrażenie pracy programisty. Czy jest jakiś punkt, z którym się nie zgadzacie, a może macie jakiś, który nie został wspomniany? Koniecznie podzielcie się z nami w komentarzach! Pamiętajcie również, że bycie programistą to nie tylko same pozytywy. Postaramy się pokazać wam to we wpisie o 10 minusach, który ukaże się już niedługo.

Dobrym wstępem do nauki programowania jest nauka obiektowości. Sprawdźcie naszą krótką serie wpisów, w której omawiamy podstawy programowania obiektowego.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon