4Developers logo

4Developers 2018 relacja

W miniony poniedziałek miałem przyjemność brać udział w festiwalu 4Developers awizowanym przeze mnie jakiś czas temu. Zanim wystawię finalną opinię rzućcie proszę okiem na przegląd wykładów, w których brałem udział i moje, pozostałe refleksje na temat tej konferencji.

O 4Developers usłyszałem już jakiś czas temu, ale dopiero tegoroczna edycja była pierwszą, na której się pojawiłem. Z pespektywy czasu nie traktuję tego jako olbrzymiej straty, ponieważ nie sądzę, aby Łukasz sprzed roku znalazł tam dla siebie miejsce. Przez ten rok zdążyłem poszerzyć swoją wiedzą m.in. na temat samej branży do tego stopnia, by rozumieć techniczne zawiłości części wykładów oraz bolączki dotykające IT.

kurs matura z informatyki
Już niebawem rusza kurs przygotowujący do matury z informatyki.
Nie daj się zaskoczyć na maturze – zapisz się do listy mailingowej już teraz!

4Developers 2018 relacja – wykłady

Swoją agendę układałem oczywiście zgodnie z własnymi zainteresowaniami i planami na rozwój siebie jako developera.

Dlaczego warto wiedzieć jak coś działa pod spodem?

Jak łatwo można się domyśleć po tytule, Łukasz Olbromski – autor prezentacji, w rzeczowy sposób poruszył temat zagłębiania się w meandry kodu. Zwrócił uwagę na to jak ważne jest pełne zrozumienie działania aplikacji. Na to jak są zbudowane. Uważam, że jak najbardziej słusznie, podkreślona została istota tego zagadnienia. Tym bardziej, że temat został uzupełniony o przykłady w C#.

Jak krótkim filmikiem podbić social media oraz media tradycyjne i zarobić na tym kilka milionów złotych.

Człowiek prowadzący tą krótką prezentację był osobą spoza branży, zaproszoną na prośbę opiekunów ścieżki Soft Skills. Pan Waldemar Maniewski na co dzień jest redaktorem (o ile dobrze zapamiętałem) radia Zet. Przedstawił kilka tipów na stworzenie filmu promującego daną inicjatywę. Niestety nie jestem przekonany co do pożyteczności tych porad w kontekście np. promocji jakiejś aplikacji. Może dlatego nie jestem marketingowcem 😊

The A-Team – czyli jak dobierać ludzi

Również krótka prezentacja, ale za to szalenie ciekawa zarówno dla team leaderów, jak i pojedynczych członkach zespołów developerskich. Wyniosłem z niej garść naprawdę cennych porad. Michał Szczepanik wyżej od umiejętności indywidualności postawił zgranie i zgodność całego zespołu. Położył też akcent na to jak ważne jest aby programiści się uzupełniali.

Personal Branding

Chwilę po tym wykładzie udało mi się zamienić słowo z Czarkiem Woszczykiem – prelegentem. Szalenie empatyczny facet, a przy tym z doświadczeniem nie jako developer, a jako przedsiębiorca. Skonsultowaliśmy mój pomysł na aplikację, otrzymałem solidny feedback. Dzięki Czarek.

Sama prezentacja dotyczyła istoty budowania pozytywnego wizerunku siebie/swojej firmy w mediach społecznościowych. Sam staram się uskuteczniać tą taktykę z większymi i mniejszymi sukcesami, ale może prowadzący zainspirował kogoś z obecnych na sali do założenia bloga lub startu jakiejś inicjatywy. Momentami chaotycznie, ale zdecydowanie na plus 😉

Jak sensownie tworzyć wieloplatformowe aplikacje mobilne?

Ten prawie dwugodzinny panel dyskusyjny poświęcony tworzeniu aplikacji mobilnych za pomocą narzędzi umożliwiających właściwie jednorazowe stworzenie działającej aplikacji zarówno pod Androida, jak i iOS’a. Według prowadzących panel korzystając z narzędzi takich jak Xamarin, ReactNative i Cordova można zachować około 70% kodu wspólnego dla obu platform. Zwracano uwagę na zalety, ale również wady każdej z technologii oraz tłumaczono biznesowy kontekst takich rozwiązań powołując się na mniejsze koszty produkcji, aniżeli przy użyciu natywnych technologii. Wszystko to przy aktywnym udziale publiczności. Cenię sobie panele dyskusyjne właśnie za tą interakcję pomiędzy prowadzącymi a słuchaczami.

Organizacja i atrakcje

Ze swojej strony mogę powiedzieć, że organizatorzy stanęli na wysokości zadania. Festiwal nie dość, że organizowany był w dobrze dopasowanym do formy miejscu, to na dodatek autorzy inicjatywy zadbali o to, aby uczestnicy konferencji nie mogli narzekać na głód, czy też brak atrakcji. W specjalnie do tego wyznaczonej strefie można było przycupnąć w komfortowych warunkach lub też coś zjeść, aby zregenerować siły przed kolejnymi wykładami 😉 Swoje stanowiska posiadali również partnerzy konferencji. Można było przejrzeć oferty pracy, bądź też wziąć udział w szeregu konkursów z naprawdę ciekawymi nagrodami.

Podsumowanie

Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, iż warto pojawiać się na branżowych eventach. Rzadko kiedy spotyka się tyle fajnych ludzi w jednym miejscu. Pamiętaj, aby zawsze mieć ze sobą kawałek kodu, bądź demo projektu. Na pewno znajdziesz kogoś, kto wyrazi wartościowy feedback.

Z 4Developers można wynieść nie tylko znajomości, ale też wiedzę i nową zajawkę. Jak tylko skończę swój aktualny projekt to muszę głębiej się przyjrzeć Unity i/lub Xamarinowi. Odrobinę jednak żałuję, że nie wziąłem udziału w warsztatach z Unity właśnie. Sporo uczestników wyrażało się o nich zgoła pozytywnie.

Cóż więcej mam napisać… do zobaczenia za rok 😉

You Might Also Like
2 komentarze
Dodaj komentarz

icon