IT News Flash – kwiecień 2021

Kolejny miesiąc mija, nie może więc zabraknąć kolejnej części IT news flash! Przygotujcie się na świeżą porcję newsów ze świata IT!

WebAssembly z Qt6

Od pierwszego kwietnia (nie, to nie żart) będzie możliwe budowanie aplikacji w Qt 6 pod WebAssembly! Ale to nie wszystko – moduł QtQuick3d wspiera od tego momentu OpenGL ES2/3, co oznacza, że może zostać uruchomiony w przeglądarce! Jeżeli ciekawi Was jak wygląda to w akcji, sprawdźcie źródło poniżej:

https://cutt.ly/news-flash-qt6-webassembly

Zardzewiały Android

Z powodu problemów związanych z zabezpieczeniami pamięci firma Google zdecydowała stworzyć od nowa pewne partie niskopoziomowych implementacji, stawiając na język Rust. Jak wiemy od inżynierów programowania Google’a, utrzymywanie tych funkcji w języku C/C++ wymagało znacznie więcej wysiłku i zasobów. Z związku z powyższym w kwietniu Open Source’owy projekt Androida zaczął wsparcie dla Rust’a jako systemowy język programowania. Jakie funkcjonalności powinny być najpierw przepisane? Programiści zauważyli, że starsze implementacje są znacznie stabilniejsze i bezpieczniejsze, niż te wdrażane ostatnio. Z tego też powodu pierwszą funkcjonalnością, która została zmieniona jest stos Bluetooth Androida, a także Keystore 2.0.

https://cutt.ly/news-flash-android-rust

Lin-dows

Do tej pory aby uruchomić aplikację Linuxową, która opiera się na GUI, trzeba było stawiać oddzielny system X Server. Od ostatniej aktualizacji Windows Preview Build możliwe jest jednak uruchomienie takowej aplikacji używając Windows Subsystem for Linux (WSL). WSL umożliwia korzystanie z systemu audio, a także akceleracji sprzętowej, co otwiera szerokie możliwości deweloperom aplikacji desktopowych. Możliwe jest korzystanie aplikacji korzystających zarówno z terminala, ale także i z interfejsu graficznego użytkownika, dzięki czemu możliwe jest sprawdzenie zachowania aplikacji stworzonych typowo pod Linuxa, bez konieczności instalacji odrębnego systemu.

https://cutt.ly/news-flash-linux-gui-windows-support

https://cutt.ly/wslg-windows

Uniwersytet Minnesoty odnosi się do zakazu

Większość z Was zapewne słyszała o zakazie nałożonym na Uniwersytet Minnesoty w związku z umyślnym wprowadzaniem błędów do jądra Linuxa. Po tygodniu władze uniwersytetu odniosły się do niego, zapewniając, że dogłębnie analizują sytuację, jednocześnie wstrzymując jakiekolwiek prace związane z tą gałęzią. Jak możemy wyczytać z ich oświadczenia, metoda badań i nauk zostanie sprawdzona pod każdym kątem, a także zostaną powzięte odpowiednie kroki aby zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości. Władze uniwersytetu będą informować o faktach na bieżąco.

https://cutt.ly/univeristy-minnesota-responds-ban

Tym newsem kończymy IT News Flash. Jeżeli nadal jednak jesteście głodni wiedzy, zajrzyjcie na tego bloga – znajdziecie tu więcej treści, a także poradniki związane z frameworkiem Qt.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon