IT News Flash – luty 2021

Nowy miesiąc oznacza nową część IT news flash! Czy jesteście gotowi na soczyste newsy ze świata IT?

Android w przebraniu

Czy słyszeliście o przechwałkach Huawei dotyczących nadchodzącego, mobilnego systemu operacyjnego HarmonyOS? Według chińskiej firmy, ma to być zupełna nowość, która zrewolucjonizuje świat smartfonów, zapewniając jednocześnie, że nie będzie miał on problemów z brakiem aplikacji, ze względu na możliwość uruchamiania aplikacji z systmeu Android z natywną wydajnością.

Okazuje się, żę ostatnie z haseł jest prawdą… ponieważ HarmonyOS to zwyczajny fork Androida. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat tego „nowego” systemu, zobaczaczcie artykuł w linku poniżej. Stworzony został przez developera, który dostał się do testów „beta” HarmonyOS.

Źródło: cutt.ly/news-flash-andoid-harmony

Chrońcie pingwina!

Pojawienie się ideii open-source, było prawdopodobnie jedną z najlepszych rzeczy, która przytrafiła się światu IT. Są jednak ludzie, których nie obchodzi postęp technologiczny. Niektózy z nich wolą napełnić swoje portfele poprzez ataki patentowe, a inni chcą oglądać jak świat płonie, doprowadzając do tego poprzez trolling patentowy. Jednakże w tej walce Linux i inni człokowie społeczności open-source zostali wsparci przez nieoczekiwanych sojuszników. Dwa ogromne banki, Barclays i TD Bank Group, dołączyły do szeregów OIN – jednej z największych konsorcjum nieagresji patentowej.

Źródło: cutt.ly/news-flash-linux-banks

Czy wiecie także, że Linux wymiata na czerwonej planecie? Pojawił się tam wraz z łazikiem Perseverance. Jego pokładowy dron korzysta z F` – opartego na Linuxie, open-sourcowego frameworka stworzonego przez NASA.

Źródło: cutt.ly/news-flash-linux-on-mars

Wszystkiego najlepszego gadzie!

W poprzednim miesiącu Python miał swoje 30 urodziny. Przy swojej dużej popularności, społeczność developerów wywiera dużą presję na to, jak ewoluuje język. Jeśli jesteście ciekawi tego, w jakim kierunku pójść może ewolucja Pythona, zachęcam do przeczytania wywiadu z Pablo Galindo, który jest jednym z pięciu członków Python Steering Council 2021. Jeśli rada szuka inspiracji, może powinni wypróbować Qt for Python? 😉

Wywiad: cutt.ly/news-flash-python-galindo-inteview

NajCzęśCiej wykorzystywany

Są także dobre wieści dla miłośników języka C. W indeksie popularności języków TIOBE, C zajęło pierwsze miejsce w lutym, gdy drugie okupowane jest przez Javę. Jest to dokładnie odwrotna sytuacja, do tej z lutego 2020.

Źródło: https://www.tiobe.com/tiobe-index/

Daj mi aktualizację!

Nie tak dawno Apple wprowadziło etykiety prywatności do App Store, które przedstawiają jakie dane są gromadzone przez każdą z aplikacji. Jest to świetne posunięcie. Prawdopodobnie w celu ukrycia ilości gromadzonych danych i oszukania systemu Google zaprzestało aktualizacji wielu swoich aplikacji na AppStore. Spowodowało to, że aplikacje dosłownie błagały o nie istniejące aktualizacje. Po ok. dwóch miesiącach właściciele Androida poddali się i wypuścili łatki wprowadzając także etykiety prywatności.  

Źródła:

cutt.ly/news-flash-google-apps-crying

cutt.ly/news-flash-google-finally-post-update

W tym miejscu kończymy kolejny IT News Flash. Nie obawiajcie się – widzimy się w następnym miesiącu! W międzyczasie zajrzyjcie także na bloga Scythe-Studio, gdzie znajdziecie wpisy dotyczące tajników programowania z użyciem frameworka Qt.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon