IT News Flash – maj 2021

Kolejny miesiąc przyniósł nam świeżą porcję newsów ze świata IT – jesteście na nie gotowi?

kurs matura z informatyki
Już niebawem rusza kurs przygotowujący do matury z informatyki.
Nie daj się zaskoczyć na maturze – zapisz się do listy mailingowej już teraz!

Qt Creator wydany w wersji 4.15

5 maja firma Qt ogłosiła nowe wydania edytora Qt Creator! Co nowego w nim znajdziemy? Naprawiono w nim usterki związane z projektami bazującymi na Qt 6 i Cmake, a także w końcu uporano się z problemem wydawania aplikacji na system iOS 14. Na systemie Windows i Linux możemy teraz skorzystać z filtru lokatora aby znaleźć plik z dowolnego miejsca na dysku. Wprowadzono również różne poprawki do edytora C++ i QML, o których dowiecie się więcej w linkach poniżej. Qt ogłosiło również, że jest to ostatnia wersja z serii 4.x. Od teraz wersje Qt Creatora będą oznaczane semantycznie.

https://www.qt.io/blog/qt-creator-4.15-released

https://www.qt.io/blog/qt-creator-4.15-whats-new-in-c-support-0

Android dostaje nową obudowę!

Firma Google na konferencji Google I/O pochwaliła się swoimi planami przeprojektowania stylu Material UI. Material You, czyli nowa nazwa stylu, będzie dostępna w Androidzie 12, który aktualnie jest w becie. Jedną z jego najważniejszych cech ma być możliwość dostosowania palety kolorów według preferencji użytkownika. Stwórcy zapewniają, że wybrane kolory będą automatycznie stosowane w każdym typie aplikacji. Przeprojektowania doczeka się również program Android Studio. Według Google ma być on bardziej przejrzysty, zwiększając zdolności programisty, przy jednoczesnym zachowaniu zadowalającego wyglądu aplikacji.

https://www.infoq.com/news/2021/05/google-material-you-compose


Wsparcie Chrome OS dla aplikacji linuksowych opuszcza betę

Kolejne ogłoszenie od giganta z Kalifornii: Chrome OS w wersji 91 będzie oficjalnie wspierać uruchamianie aplikacji linuksowych. Zapewne wielu z Was pamięta WSL z zeszłego miesiąca, który w podobny sposób pozwala na uruchamianie aplikacji linuksowych, z tym że na Windowsie. Środowisko programistów jednakże zauważyło, że WSL skupia się bardziej na programistycznym aspekcie, a nie na końcowych użytkownikach, jak to robi Chrome OS. Niektórzy mają również złe przeczucia, że może to być początek końca wolnego oprogramowania.

Nadchodzi kolejna generacja Windowsa

25 maja Microsoft poinformował o nadchodzącej aktualizacji, która ma „zwiększyć ekonomiczne możliwości programistom i stwórcom”. Gigant z Redmond nazywa to kolejną generacją Windowsa, która ma pozwalać na proste tworzenie, utrzymywanie, a także monetyzację aplikacji. W aktualizacji tej wprowadzono również nowe animacje, gesty, poprawki do przeglądarki plików, a także streaming gier PC po chmurze. Windows kolejnej generacji będzie dostępny dla testerów w czerwcu.

https://tech.slashdot.org/story/21/05/25/1833203/microsoft-says-next-generation-of-windows-coming-soon

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon