IT News Flash – październik 2020

Zapnijcie pasy, bo wjeżdżamy z kolejną dawką najnowszych newsów ze świata IT!

Mamy to!

Nareszcie otrzymaliśmy dostęp do najnowszej wersji testowej Qt 6.0 – w tym miesiącu Qt Company wypuściło nie tylko wersję alpha, ale również beta, naszego ulubionego frameworka. Możecie go przetestować samodzielnie, korzystając z Qt Maintenance tool, bądź pobierając go ze strony internetowej

https://cutt.ly/news-flash-qt-6-alpha
https://cutt.ly/news-flash-qt-6-beta

Szybszy, lepszy… zardzewiały?

Curl i libcurl to znane i używane przez programistów z całego świata narzędzia. Cierpią one jednak z powodu podatności związanych z bezpieczeństwem pamięci – jest to wina języka C, na którym są one oparte. Ich twórca, Daniel Stenberg, proponuje wykorzystanie Rust, by naprawić wspomniane podatności. Nie znaczy to jednak, że całe curl zostanie przepisane na nowo, z wykorzystaniem Rust. Zamiast tego, wprowadzony zostanie nowy „backendowy” komponent, oparty na tej technologii. Więcej informacji w linku poniżej:

https://cutt.ly/news-flash-curl-and-rust

It’s over 9 thousand!

Darmowe oprogramowanie open-source, ma specjalne miejsce w sercu każdego dewelopera. Tworzenie go potrafi być jednak twardym kawałkiem chleba. Na szczęście nie jest tak w przypadku Framasoft – firmy dostarczającej oprogramowanie do zdecentralizowanego i darmowego streamowania video. Dzięki dotacji opiewającej 10 tysięcy Euro od Debiana oraz wpłat innych użytkowników, firma osiągnęła już czwarty poziom w zbiórce na PeerTube v3. Zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym wspaniałym projektem!   

https://cutt.ly/news-flash-10k-donation

Wszystko na ekranie

Mamy dobre wieści dla tych, którzy nie polubili Windows Subsystem for Linux, z powodu braku wbudowanego wsparcia dla aplikacji z interfejsem graficznym. WSL, otrzyma niedługo aktualizację pozwalającą na uruchamianie aplikacji z GUI, bez potrzeby posiadania jakiegokolwiek oprogramowania typu X server.

https://cutt.ly/news-flash-wsl-gui-apps

Nano joins the fight

Nvidia pokazała światu nowy zestaw developerski – Jetson Nano 2GB. Jest on skierowany do studentów i hobbystów, którzy chcą odkrywać meandry dziedzin robotyki oraz AI. Nowy zestaw został wyceniony na 59$ i zawiera kursy online oraz certyfikację.

https://cutt.ly/news-flash-jetson-nano

Ale kosmos

Na deser (a może raczej obiad) mamy dla was najważniejszy news tego miesiąca – nuggets z kurczaka został wysłany w przestrzeń kosmiczną. Tak, oczy was nie mylą – kawałek mięsa drobiowego wzleciał, przy użyciu balonu, na wysokość 33,5 km, wysłany przez brytyjski supermarket. Sieć sklepów głosi, iż jest to pierwszy nuggets z kurczaka w kosmosie.

https://cutt.ly/news-flash-space-chicken

Zachęcamy do zapisania się do naszego newslettera, aby nie przegapić kolejnych publikacji na binarnie.pl. Do zobaczenia za miesiąc w kolejnym IT News Flash!

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon