IT News Flash – styczeń 2021

Jeśli zastanawiacie się co pierwszy miesiąc nowego roku przyniósł w świecie IT, trafiliście w dobre miejsce. Złapcie kubek ciepłej kawy i zapoznajcie się z kolejną częścią IT News Flash!

AI przejmuje IT

Czy kiedykolwiek wierzyliście, że Skynet przejmie władzę nad światem? Jeśli tak, to możecie mieć paranoję. Istnieje jednak mniej brutalny, ale również nie przyjemny scenariusz, którego obawia się wiele osób z IT – utrata pracy. Wedłóg ostatnich badań przeprowadzonych przez Trend Micro, aż 41% liderów z branży IT wierzy, że sztuczna inteligencja przejmie ich stanowiska do roku 2030. Na szczęście, na ten moment AI zachowuje się grzecznie, przykładowo przewidując którzy pacjęci chorzy na covid-19 będą potrzebowali dodatkowej opieki.

https://cutt.ly/news-flash-ai-taking-it-jobs

https://cutt.ly/news-flash-ai-and-covid-19-care

Pi jeszcze mniejsze

Na każde wysoko poziomowe AI przypada tysiące urządzeń wbudowanych, działających wokół nas. Od teraz, jeszcze więcej z nich będzie posiadać malinowe logo. Raspberry Pi Pico to nowy mikrokontroler wypuszczony przez Raspberry Pi Foundation. Przy cenie zaledwie 4$ oferuje dwu rdzeniowy procesor Arm Cortex-M0+ z 264KB pamięci RAM oraz do 16MB pamięci Flash. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć jakie wspaniałe projekty zostaną stworzone, z użyciem tego nowego sprzętu.

https://cutt.ly/news-flash-pi-pico

WASM & web

Obserwować możemy stale rosnące zainteresowanie WebAssembly, czego potwierdzeniem są stale powstające nowe narzędzia dedykowane tej technologii. Ostatnimi czasy światło dzienne ujrzała chociażby wtyczka do przeglądarki Chrome, pozwalająca na debuggowanie kodu WASM, czy także Wasmer – serwerowy runtime dla WebAssembly. Narzędzie to pozwala na konteneryzację kodu i osiągnęło już status ogólnej dostępności.

https://cutt.ly/news-flash-wasm-debug-extension

https://cutt.ly/news-flash-wasmer

CTracing

Na koniec przyjrzyjmy się czemuś dziwnemu, lecz niezwykle satysfakcjonującemu. Czy wiedzieliście, że możliwe jest zaimplementowanie ray-tracingu za pomocą CMake? Nie, to nie jest pomyłka – mówimy o implementacji techniki renderowania przy użyciu oprogramowania do automatyzacji procesu budowania aplikacji. Jeśli chcecie zobaczyć efekty działania projektu, bądź dowiedzieć się więcej na jego temat, zapraszam do linku poniżej.

https://cutt.ly/news-flash-cmake-raytracing

Tym newsem zamykamy styczniowe wydanie IT News Flash. Nie zapomnijcie polubić naszej strony na Facebooku, by nie przegapić kolejnej dawki newsów. Do zobaczenia za miesiąc!

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon