Jak odgooglować swoje życie

Narzędzia będące częścią kapitalizmu nadzoru stoją obecnie w obliczu poważnej konkurencji ze strony bardziej etycznych alternatyw. Mamy możliwość realnie wpływać na nasze otoczenie, wybierając bardziej przyjazne ludzkości (i naszej prywatności) rozwiązania jako nasze domyślne narzędzia. Oto kilka opcji.

Kilka wstępnych słów

Żyjemy w epoce kapitalizmu nadzoru – wieku nadmiernego gromadzenia danych i monetyzacji naszych działań oraz zachowań, poprzez przyciąganie naszej uwagi i wywieranie na nas wpływu za pomocą spersonalizowanych reklam.

Jednym z pionierów, którym zawdzięczamy sieć w takim stanie, w jakim ją znamy, jest firma Google. Jestem wdzięczny za ich wspaniałe innowacje, ale w ostatnich latach firma ta posunęła się za daleko w kierunku sprzecznym z naszym najlepszym interesem – chcąc nas
zwyczajnie wykorzystać.

Całe szczęście, że szereg inwazyjnych narzędzi, m.in. ze stajni Google, może być zastąpiona przez bardziej etyczne usługi. Mamy bowiem możliwość stanowczo wpłynąć na nasze otoczenie, wybierając spośród usług przyjaznych ludzkości jako naszych domyślnych narzędzi.

Poniższe zmiany pomogą Ci oderwać się od Google – wzbogacić Twoje życie, poprzez przeglądanie sieci w spokojniejszy i znacznie mniej inwazyjny sposób. Będziesz w stanie lepiej się skupić, dzięki mniejszej ilości rozpraszaczy od firm, które chcą zaangażować Cię w jak największym stopniu.

Spis treści bądź tldr

  • Zastąp przeglądarkę Chrome Firefoxem
  • Zastąp wyszukiwanie w Google przez DuckDuckGo
  • Zastąp Gmail’a ProtonMail’em
  • Zastąp Mapy Google OpenStreetMap
  • Zastąp Hangouts/Facebook Messenger/WhatsApp Telegramem
  • Zastąp szukanie newsów na Google/Facebooku na Feedly
  • Zastąp Tłumacz Google DeepL

Zastąp przeglądarkę Chrome Firefoxem

Większość dnia spędzasz w oknie przeglądarki i to właśnie ona naraża wiele informacji o Twoim zachowaniu, na kontakt z osobami trzecimi.

Uczynienie z Firefoxa przeglądarki domyślnej, znacząco ograniczy twoją ekspozycję na kapitalizm nadzoru. Firefox domyślnie blokuje wiele trackerów sieci społecznościowych oraz innych firm trzecich. Dzięki temu Google, Facebook i inne firmy nie będą w stanie śledzić Cię w trakcie przeglądania stron internetowych.

Dodatkową korzyścią z przesiadki jest fakt, że nie tylko większość najbardziej inwazyjnych reklam jest blokowana, lecz również korzystanie z Internetu jest szybsze, spokojniejsze i wolne od zakłóceń.

Po zainstalowaniu Firefoxa upewnij się, że włączyłeś wzmocnioną ochronę przed śledzeniem w ustawieniach. Możesz ją znaleźć w Opcje -> Prywatność i bezpieczeństwo -> Wzmocniona ochrona przed śledzeniem

Chcesz dowiedzieć się o wszystkich wspaniałych funkcjach Firefoxa? Zapoznaj się z moim przewodnikiem, jak przejść na tą przeglądarkę.

Zastąp wyszukiwanie w Google przez DuckDuckGo

Twoje wyszukiwania zasilają algorytmy big data i pomagają stworzyć dokładniejszy profil tego, kim jesteś i na czym Ci zależy.

Uczynienie z DuckDuckGo domyślnej wyszukiwarki pozwoli Ci na spokojne wyszukiwanie ze świadomością, że rzeczy, których szukasz, nie pomagają firmom sprzedawać bardziej inwazyjnych reklam wycelowanych w Twoje zainteresowania. Uciekniesz przed bańką filtrującą, w której trzyma Cię Google, pokazując Ci tylko wyniki, które według nich chcesz zobaczyć.

Jeśli używasz Firefoxa, możesz w prosty sposób sprawić, by DuckDuckGo stał się domyślną wyszukiwarką. Po prostu spośród dostępnych opcji w Opcje -> Wyszukiwanie -> Domyślna wyszukiwarka wybierz DuckDuckGo.S

Pro Tip: Zapoznaj się z DuckDuckGo Bangs. Są to skróty, które prowadzą do wyników wyszukiwania na innych stronach. Poprzedź frazę wyszukiwania skrótem „!w” aby przeszukać Wikipedię, „!r” dla Reddita lub „!osm” aby wyszukiwać w OpenStreetMap. Znajdź listę wszystkich skrótów tutaj. 

Zastąp Gmail’a ProtonMail’em

Dlaczego masz pozwalać największej firmie reklamowej na świecie mieć dostęp do Twojej listy kontaktów i maili? Używanie ProtonMail pozwoli Ci na stworzenie przejrzystej skrzynki pocztowej, która nie będzie dostępna dla setek firm, którym udostępniłeś swój adres e-mail w ciągu ostatniej dekady.

Czy wiesz, że wiele komercyjnych wiadomości e-mail zawiera osadzone obrazy i inne rodzaje trackerów, które identyfikują otworzone przez Ciebie wiadomości i kliknięte linki? ProtonMail domyślnie blokuje je wszystkie.

Nie ma jednak powodu, aby natychmiastowo wyrzucić Gmaila przez okno. Stwórz swój adres na ProtonMail i po prostu zacznij odpowiadać na ważne w Twoim życiu maile, z nowego adresu. Będzie to tylko kwestią czasu, zanim będziesz wysyłać i odbierać wszystkie swoje ważne wiadomości za pomocą ProtonMail, podczas gdy te mniej wartościowe pozostaną na starym koncie Gmail.

Zastąp Mapy Google OpenStreetMapS

Twoja lokalizacja, twoje codzienne trasy po których się poruszasz i miejsca, w których spędzasz czas ujawniają bardzo cenne dane, które pomagają uzupełnić Twój profil behawioralny.

Używanie OpenStreetMap jako domyślnej mapy pozwala na odnalezienie się w mieście bez reklam oraz firm wścibiających nos w twoje życie. OpenStreetMap nie posiada żadnych reklam, nie śledzi i może być używana nawet bez połączenia z Internetem.

Możesz korzystać z niej w swojej przeglądarce lub skorzystać z kilku istniejących aplikacji mobilnych, w tym OsmAnd, z której korzystam ja.

Pro Tip: OpenStreetMap to mapa, do której rozwijania, możesz się przyczynić. Nie możesz zlokalizować swojej ulubionej knajpy? Odkryłeś jakieś nieścisłości? Prześlij kompletne oraz dokładne informacje i spraw, aby mapa była lepsza dla wszystkich.

Zastąp Hangouts/Facebook Messenger/WhatsApp TelegramemS

Facebook jest drugą co do wielkości firmą reklamową na świecie i udzielony jej dostęp do listy twoich znajomych, pomaga im stworzyć bardziej realny profil reklamowy tego, kim jesteś i na czym Ci zależy.

Korzystanie z Telegrama jako domyślnego komunikatora pomoże Ci kontaktować się z przyjaciółmi i rodziną bez robienia z siebie celu wiadomości komercyjnych.

Pro Tip: Pierwszym krokiem może być przekonanie Twojej drugiej połówki, rodziców, rodzeństwa lub najlepszych przyjaciół, aby również wypróbowali Telegrama. Nie muszą nawet usuwać bardziej komercyjnych komunikatorów. Będzie to dla nich szybkie i bezbolesne doświadczenie. Prawdopodobnie mogą nawet stwierdzić, iż Telegram jest lepszy od innych aplikacji.

Zastąp szukanie newsów na Google/Facebooku na Feedly

Sprawienie, aby Twoja rodzina oraz przyjaciele zaprzestali publikowania swoich zdjęć oraz przekonań na Instagramie czy Facebooku, może być nie lada wyzwaniem. Trzymanie newsów z daleka od tych platform, może być o wiele prostszym zadaniem.

Korzystanie z Feedly pozwoli Ci na otrzymywanie newsów, na których Ci zależy, ze źródeł którym ufasz, bez wystawiania się na działanie algorytmów, chcących zmaksymalizować Twoje zaangażowanie. Feedly pozwala również dostosować sposób serwowania wiadomości, aby najlepiej pasował do Ciebie.

Zastąp Tłumacz Google DeepL

Korzystanie z DeepL jest bezpłatne, może być wykonywane całkowicie offline i jako ktoś, kto codziennie korzysta z tłumaczy, twierdzę, że zapewnia lepsze i dokładniejsze tłumaczenia niż Google Translate (Potwierdzam ~Dopisek tłumacza). DeepL posiada również tłumacza online.

Podsumowanie

Być może wolisz inne alternatywy od niektórych narzędzi, które poleciłem. Skupiałem się jednak na tych najbardziej przyjaznych dla początkujących. Narzędzia te, są świetnym punktem startowym dla ludzi, którzy rozpoczynają poszukiwania lepszej sieci.

Kroki przedstawione w tym przewodniku są ogromnym przeskokiem w kierunku lepszego i mniej inwazyjnego doświadczania Internetu. Poważnie ograniczą kontakt Twoich prywatnych i osobowych danych, z kapitalizmem nadzoru.

Pomogą one również doświadczać Internetu w spokojniejszy i bardziej świadomy sposób, bez większości najbardziej inwazyjnych reklam i innych trackerów ingerujących w Twoją przestrzeń osobistą. Bawcie się z nimi dobrze!

Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu „How to de-Google-ify your life for a less intrusive web experience”, autorstwa Marko Sarica. Oryginalny artykuł, możecie znaleźć tutaj. Serdeczne podziękowania dla autora, który pozwolił nam na tłumaczenie powyższego artykułu i publikację na binarnie.pl.

The above text is a translation of the article „How to de-Google-ify your life for a less intrusive web experience” by Marko Saric. Special thanks to the author, who allowed us to translate the article and publish it on binarnie.pl.


You Might Also Like
2 komentarze
Dodaj komentarz

icon