Codegym, czyli nauka Javy online

Część z Was zapewne dopiero zaczyna swoją przygodę z programowaniem. Na samym początku nasuwa się bardzo ważne pytanie — od jakiego języka zacząć? Jest to kwestia silnie uzależniona od Twoich preferencji. Jeżeli potrzebujesz wskazówek co do wyboru, zajrzyj do tego wpisu. Kolejnym krokiem jest nauka wybranego języka. W internecie znajdziesz całą masę materiałów, które w tym ci pomogą: dokumentacje, książki, strony typu stackoverflow.com, filmy na YouTube itp. Najprostszym sposobem jest jednak nauka z pomocą kursu online. Wszelkie informacje są wtedy odpowiednio uporządkowane, a Ty masz do nich stały dostęp przez internet. Dodatkowo uczęszczając na kurs uczysz się poprzez praktykę, a jak zapewne wszyscy wiecie, to właśnie praktyka jest najlepszą metodą nauki. W tym wpisie przyjrzymy się platformie Codegym.cc oferującą tę formę edukacji.

Czym jest Codegym?

Codegym.cc to internetowy kurs programowania w języku Java. Różni się on jednak od klasycznych kursów, z jakimi mogliście się do tej pory spotkać. Codegym.cc ma bowiem postać gry, która polega na wypełnianiu zadań i przechodzeniu przez kolejne poziomy. Każdy z takich poziomów składa się z kilku lekcji, a ich odblokowanie kosztuje nas punkty ciemnej materii. Punkty te możemy zdobywać poprzez wykonywanie dołączonych do lekcji zadań, polegających na utworzeniu programu o określonym wyniku. Trzeba przyznać, że Codegym postarało się, aby nam się nie nudziło – w całym kursie jest bowiem ponad 1200 zadań.

codegym - zadania
Podstrona z dostępnymi zadaniami do wykonania; jak widzicie, za niektóre zadania możemy dostać aż 4 punkty ciemnej materii

Do dyspozycji dostajemy edytor online, w którym możemy swobodnie sprawdzać naszą wiedzę. Dzięki temu wszystkie potrzebne materiały mamy w jednym miejscu – nie musisz więc przełączać co chwila okna pomiędzy kursem, dokumentacją i IDE, bo wszystko znajduje się na jednej stronie.

codegym - edytor
Tak wygląda edytor wraz z przykładowym zadaniem

Co ciekawe, dane zadanie możemy wykonać w każdy możliwy sposób, który spełnia określone wymagania. Dzięki temu możesz dowolnie eksperymentować, sprawdzając zachowanie programu, jednocześnie poznając mechanikę języka.

Jedna z pierwszych lekcji z poziomu 1.

Moją uwagę przykuła jednak najbardziej sama forma tego kursu. Nie są to suche partie kodu z komentarzami i objaśnieniem: Codegym.cc przedstawia wszystko jako historię, w której odgrywamy główną rolę. Wszelkie objaśnienia kodu są przeprowadzane w formie dialogów z innymi postaciami. Postacie te krok po kroku objaśniają kolejne zagadnienia, a jeżeli pojawiają się jakiekolwiek nieścisłości, to w dalszej rozmowie z nimi są one rozwiązywane. W trakcie dialogów pokazują one również różne przykłady omawianych zagadnień, a także dają zadania do wykonania. Postacie często również używają porównań, aby lepiej zobrazować kursantowi o czym mówią, jak np. tutaj:

Dodatkowo, jeżeli jesteście żądni wiedzy i lubicie wyzwania, to w Codegym dostajecie możliwość stworzenia replik znanych gier, jak np. Snake, 2048, czy nawet wyścigówek. Wszystko to właśnie w języku Java. Do każdej z gier dostajemy dokładny opis wymagań, a także pewne wskazówki:

Codegym — czy warto?

Mogę szczerze polecić ten kurs zarówno początkującym, jak i nieco bardziej zaawansowanym programistom. Co prawda forma dialogowa może trochę przeszkadzać bardziej doświadczonym, ale z drugiej strony pozwala ona zaczynającym od zera poznać samą metodologię programowania, a także język. Poprzez wprowadzenie systemu poziomów czytelnik widzi jaki postęp jego „postać” uczyniła, ale także jak dużo materiału pozostało do opanowania. Połączenie takiej formy kursu z bogatym zasobem informacji, a także zestawem użytecznych narzędzi, pozwala na skuteczną naukę języka Java w zadowalającym czasie.

Java to jednak tylko jeden z trzech dostępnych na maturze języków. Gdzie nauczyć się C++ lub Pythona? W najbliższym czasie postaramy się zamieścić wpisy, w których omówimy godne polecenia kursy dla tych języków. W międzyczasie możecie sprawdzić naszą nową serię o programowaniu obiektowym — znajomość podstaw obiektowości ułatwi Wam naukę nowych języków.

Artykuł ten stworzyliśmy we współpracy z Codegym.cc

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon