Po blisko półrocznej przerwie w pracach nad projektem wróciłem do kodu i do publikowania wpisów relacjonujących postępy w pracy. Dzisiaj skupię się na temacie zarządzania projektem mojej aplikacji. Dobry plan jest niezbędny do tego, aby w toku programowania nie przytłoczył nas ogrom prac.
Zarządzanie projektem informatycznym
Przypomnijmy sobie parę faktów z pierwszego wpisu, dotyczącym tego projektu. Tu wychodzi moja niewiedza, brak doświadczenia w pracy nad podobnym przedsięwzięciem i chyba młodzieńczy optymizm 😀 Zaczynając pracę dałem sobie na cały projekt miesiąc. Pokładam się ze śmiechu jak o tym myślę. Teraz już wiem, że było to o wiele za mało. Obecnie ustanowiłem koniec lipca jako dzień, w którym spodziewam się skończyć pracę nad działającą betą aplikacji mobilnej dla kierowców zawodowych.
Największym problemem każdego jednoosobowego projektu jest rozmiar prac i odpowiedzialność samodzielnego programisty za każde pojedyncze zadanie. Pracę nad projektem organizuję dzieląc pracę do wykonania na wiele małych zadań. Wspomagam się przy tym aplikacją Trello, o której niegdyś zdążyłem napisać w tym wpisie.
Tak aktualnie prezentuje się tablica z obecnym postępem w projekcie:
Aplikację planuję wydać i w miarę możliwości stale rozwijać. Niezbędny będzie właściwy marketing, za który odpowiedzialność biorę również ja. Wiadomo, redukcja kosztów 😉
System kontroli wersji
Nigdy wcześniej system kontroli wersji nie był mi tak potrzebny jak obecnie. Tak naprawdę to pierwszy poważny projekt, który rozwijam z wykorzystaniem GIT’a. Można powiedzieć, że uczę się korzystania z niego na bieżąco, tzw. Just in time learning. Przy okazji przekonałem się jak wiele wnieść może do rozwoju programisty samodzielnie rozwijany projekt ze wszystkimi jego aspektami.
Stosuję nieliniowy system gałęzi. Każda pozycja w menu aplikacji odpowiada jednej gałęzi.
Podsumowanie
Obecnie mam znacznie więcej czasu na regularny rozwój aplikacji, więc ewentualne postępy również będę relacjonował na wpisie.