Prima aprilis już za nami – właśnie dlatego znajdziesz tu tylko prawdziwe i interesujące newsy ze świata IT!
Nie żyje framework, niech żyje framework!
Każdego dnia, gdzieś w głębi dzikiej dżungli IT, rodzi się nowy framework do JavaScript. Zazwyczaj nie skupiamy się na nich, ale NodeGui przykuł naszą uwagę. Jest to nowy framework JS dedykowany tworzeniu cross-platformowych aplikacji desktopowych. Wykorzystuje on frontendowy framework i kopilator Svelte, HTML oraz CSS wraz z… biblioteką Qt Widgets! Dzięki niemu wszyscy programiści JS przekonać się czemu Qt jest świetny 😉
https://cutt.ly/news-flash-qt-js-bindings
No i GITez
Niedawno wypuszczona została wersja 2.31 popularnego narzędzia Git. Wśród najciekawszych zmian znajdziemy m.in. komendę „git maintenance”, pozwalającą na wykonywanie konserwacji w tle, dzięki czemu możemy uniknąć zostania zablokowanymi przez auto uruchomienie komendy „git gc”. Więcej informacji o zmianach znajdziecie w linku poniżej.
https://cutt.ly/news-flash-git-2-31
Ćwierki z drugim dnem
Stenografia potrafi być bardzo ciekawą techniką. Dowodem na to jest fakt, że niedawno pewnemu badaczowi bezpieczeństwa udało się ukryć pliki .zip oraz .mp3 w plikach .png które był w stanie udostępniać przez Twittera. Kto wie co skrywają obrazki w publikacjach na Twitterze?
https://cutt.ly/news-flash-zip-in-tweet-png
Nie ma niezłamywalnego szyfrowania
Szyfrowanie pewnego popularnego wśród kryminalistów komunikatora zostało ostatnio złamane. Śledczym udało się rozpracować szyfrowanie Sky ECC, co pozwoliło belgijskiej policji na przeprowadzenie wielu aresztowań.
https://cutt.ly/news-flash-skyecc-cracked
Mało kodu, mało oczekiwań?
Nowy język low-code został udostępniony przez Microsoft. Power Fx bazuje na formułach podobnych do tych znanych z arkuszy kalkulacyjnych. Ma on zostać nowym standardem służącym do dostosowywania logiki w aplikacjach platformy Power. Ze względu na fakt, że jest on open-sourcowy, możecie również wykorzystać go we własnych aplikacjach.
https://cutt.ly/news-flash-new-low-code-language
Możecie spodziewać się kolejnej dawki gorących newsów w następnym miesiącu. Jeśli szukacie więcej treści i poradników związanych z Qt, zajrzyjcie na blog Scythe Studio.
Kaleron
says:O steganografii (nie stenografii, bo to coś innego) mozecie więcej poczytać tu:
https://solodov.pl/2020/12/14/sztuka-steganografii-czyli-ukrywamy-informacje-w-innych-plikach/
A co do szyfrowania – każde jest do złamania. Algorytmy zazwyczaj są jawne i dobrze udokumentowane. Wszystko opiera się na utrzymaniu w tajemnicy klucza, który tez gdzieś trzeba przechowywać, żeby komputer mógł odszyfrować zaszyfrowane dane. W większości przypadków łamanieszyfrowania polega na odkryciu miejsca i sposobu przechowywania klucza.