matura z informatyki 2017 rozwiązania

Matura z informatyki 2017 rozwiązania cz. 2 i moja opinia.

Od początku założeniem bloga było utrwalanie sobie informacji oraz wiedzy na temat szeroko pojętej informatyki i programowania, a w rezultacie uczenie się poprzez nauczanie innych (patrz taksonomia celów nauczania Blooma) do m.in. matury z informatyki. Prawie tydzień się zbierałem żeby rozwiązać sobie zadanka z tej drugiej części i żeby napisać parę słów od siebie na temat samego egzaminu. Zapraszam do lektury.

Moja opinia

Oceniając cały egzamin pierwszym pytaniem jakie się nasuwa jest: „Trudny czy łatwy?”. To oczywiście moje subiektywne zdanie, ale według mnie tegoroczna matura po zestawieniu z tymi sprzed chociażby roku, czy dwóch lat, była o dobry poziom trudniejsza. Pozostaje oczywiście kwestia trafienia zadań pod siebie. Jednemu bardziej leży napisanie programu, drugiemu np. Excel. Stres i zamieszanie też nie ułatwia życia maturzyście – może dlatego poszło mi gorzej niż się spodziewałem. A co właściwie skopałem? Teoria przyzwoicie, programy gitarka, Access wybornie, ale ten cholerny Excel 😀 Im dłużej siedziałem nad tym w domu, przygotowując ten wpis, tym bardziej popadałem w rozpacz. Przez swoje gapiostwo nawet nie doczytałem o jaki typ wykresu prosili 😀 Czwarte źle zrozumiałem, a piątego się przestraszyłem i z uwagi na uciekający czas zostawiłem sobie na potem. Potem, które nigdy nie nadeszło… 😉 W typowanie procentowego wyniku bawić się nie będę (szkoda moich nerwów na zamartwianie się tym), ale te zadania z części drugiej, które udało mi się rozwiązać załączam w tym wpisie.

Jeszcze taka mała dygresja. Przed 28 kwietnia wyświetlenia na moim blogu oscylowała w granicach 100 dziennie. Potem było gorzej, w majówkę nadal słabo. Wiadomo, ludzie uczyli się do innych przedmiotów. Za to im bliżej matury tym słupki w moich statystykach rosły, aż tu nagle szok. Dzień przed maturą ponad 1000 odwiedzin 🙂 Potem tak jak przypuszczałem wyswietlenia zmalały (dramatycznie). Zachęcam do zaglądania od czasu do czasu do mnie, gdyż teraz będę się skupiać już na własnych projektach, ciekawostkach, przemyśleniach dotyczących programowania. Słowem mniej o maturze, więcej o developerce. Byłbym też wdzięczny za polecenie mojego bloga młodszym znajomym, którzy również będą podchodzić do matury z informatyki za rok, czy dwa. Zamierzam wszystkie omawiane dotychczas algorytmy wyjaśniać na filmach podobnych do tych Matemaksa. Przed tegoroczną maturą tego nie zrobiłem, ponieważ dość późno wpadłem na pomysł założenia blgoa o takiej tematyce i  w efekcie nie zostało wiele czasu na takie ekstrawagancje. Dzięki 😉

matura z informatyki 2017

 

Matura z informatyki 2017 rozwiązania cz. 2

Pod tym linkiem możecie pobrać arkusz wraz z danymi i moimi rozwiązaniami: LINK.

Zadanie 4.1

To zadanie było dość proste, ja wykonałem je z pomocą Accessa. Szybki import danych z cukier.txt, taka oto kwerenda:

i mamy naszych trzech najlepszych klientów.

254-14-00-15627505
847-48-41-69926955
392-78-93-55226451

Zadanie 4.2

Z tym też sobie poradziłem. Korzystając tym razem z Excela. Wykorzystałem w tym zadaniu formułę JEŻELI. Jeżeli rok danego zamówienia był odpowiedni to ilość kilogramów cukru w zamówieniu mnożyłem przez cenę odpowiednią dla tego roku. Wyszło na to, że przez te wszystkie lata sprzedano cukier za: 643 267,07 zł.

Zadanie 4.3

Jak już wspomniałem to zadanie skiepściłem ze względu na swoje roztargnienie. Niemniej jednak, prawidłowy wykres do tego zadania, powinien wyglądać tak:

matura z informatyki 2017

Wykres jest utworzony na podstawie danych, które sumowaliśmy w poprzednim zadaniu.

Zadanie 4.4 i zadanie 4.5

Tutaj przyznaje szczerze poległem. Nie wiem jakie powinny być odpowiedzi, poprawnych możecie szukać na innych serwisach, ale ja jak już wspominałem mistrzem Excela nie jestem, tych zadań się boję nawet dotykać (druga sprawa, że mi się po ludzku nie chce).

Zadanie 5.1

Po topornym Excelu, Access był jak balsam na rany. Podszedł mi. Najpierw inport danych, potem relacje (co z czym wyjaśniać chyba nie ma potrzeby) i jak zwykle kweredny.

L 113
P 25
T 6

Dla świętego spokoju można by było dodać TOP 1 po SELECT, aby uzyskać tylko jeden wynik, ale myślę nie ma potrzeby. Po posortowaniu malejąco według liczby meczów w każdym meczu, wiemy, że w 2007 rozegrano najwięcej – 21 meczów z ekipami z Kucykowa.

grupa wsparcia matura z informatyki

Zadanie 5.2

Tutaj stworzyłem dwie kweredny (jedną też da radę). Jedna zlicza łącznie ile bramek w historii Galop Kucykowo strzelił danej drużynie oraz ile bramek stracił. Druga z kwerend operuje na danych z pierwszej i wyświetla tylko te rekordy, dla których suma bramek zdobytych i straconych jest taka sama. Odpowiedzią do tego zadania są zespoły: Nocne Pumy Opole oraz Zwinne Mewy Chojnice.

*tak dla jasności, 2_1 to nazwa pierwszej kweredny

Zadanie 5.3

Tutaj stworzyłem trzy kwerendy. Po jednej dla meczów wygranych, przegranych i zremisowanych. Wystarczyło zauważyć, że jeśli w danym meczu więcej było bramek zdobytych, niż straconych to drużyna ten mecz wygrała. Podobnie działo się w przypadku porażek oraz remisów. Oczywiście rozpatrujemy tylko mecze wyjazdowe, czyli Gdzie=”W”.

To przykład kwerendy wskazującej na to ile mamy meczów wyjazdowych wygranych. Dla przegranych i zremisowanych wystarczy zmienić znak „>” na odpowiednio „<” i „=”.

Odpowiedzią do tego zadania jest:

579 wygranych

452 przegranych

170 zremisowanych

Zadanie 5.4

Nad tym zadaniem siedziałbym chyba dużo dłużej, gdyby nie trochę SQL’a. Trzeba było zauważyć, że jeżeli stworzymy kwerendę wybierającą wszystkie numery licencji sędziów, którzy prowadzili spotkania pucharowe to w gronie tych sędziów nie będzie tych, którzy nie prowadzili żadnego spotkania o puchar.

Zadanie 6.1

Zadanie 6.2

Zadanie 6.3

Moja propozycja rozwiązania tego zadania wydaje mi się sensowna. Wyszło mi 1697 kontrastujących pikseli. Ciekawe jednak co na to CKE. Nie mam pewności co do tego zadania.

Zadanie 6.4

Jeżeli dotarłeś, aż tutaj to dziękuję i trzymam kciuki za satysfakcjonujący wynik :).

You Might Also Like
5 komentarzy
 • Tomson_Johnson
  says:

  void zad_c()
  {
  odczyt.open(„dane.txt”);
  zapis.open(„wyniki.txt”, ios::app);
  int tab[200][320];
  int licznik=0, zmienna;
  int x=0,z=0;

  while(odczyt>>zmienna)
  {
  tab[x][z]=zmienna;
  z++;
  if(z==320)
  {
  z=0;
  x++;
  }
  }

  for(int j=0;j<200;j++)
  {
  for(int i=0;i=0) && (abs(tab[j][i-1]-tab[j][i])>128))
  {
  licznik++;
  continue;
  }
  //prawo
  if((i+1128))
  {
  licznik++;
  continue;
  }
  //gora
  if((j-1>=0) && (abs(tab[j-1][i]-tab[j][i])>128))
  {
  licznik++;
  continue;
  }
  //dol
  if((j+1128))
  {
  licznik++;
  continue;
  }
  }
  }
  zapis<<"zad_c: "<<licznik;

  zapis.close();
  odczyt.close();
  }
  ^Kod działający poprawnie do zadania 6.3

 • Bartek
  says:

  Co prawda to dość stary post, ale może ktoś pomoże. Mam mały probem z zadaniem 6.2. Mój program daje wyniki o 1 większe od poprawnego. Byłby ktoś tak miły i mi wytłumaczył dlaczego?
  Kod:
  #include
  #include

  int main()
  {
  std::ifstream input;

  input.open(„przyklad.txt”);

  if (input.fail())
  {
  std::cout << "Err \n";
  input.close();
  return 0;
  }

  int pix[320];
  int min = 0;

  while (!input.eof())
  {
  for (int i = 0; i > pix[i];
  }

  for(int i = 0; i < 320; i++)
  {
  if(pix[i] != pix[319 – i])
  {
  min++;
  break;
  }
  }
  }

  std::cout << "Minimum: " << min << "\n";

  input.close();
  return 0;
  }

 • Marta
  says:

  dziękuje, mam te zadania do zrobienia do domu i w życiu bym nawet ich nie ruszyła, dziekuje, wydłużyłeś mój brak jedynki o jedną lekcje 😀 zazdroszcze takiego programistycznego mózgu 😀

Dodaj komentarz

Odwiedź Binarnie.pl na FB

Cześć, jeżeli publikowane treści okażą się dla Ciebie pomocne to zapraszam Cię do polubienia Binarnie.pl na Facebook'u 👍 Bądź pewien, że nic nowego Cię nie ominie 👨🏻‍💻


This will close in 20 seconds