Algorytmy, C++, Matura z informatyki - nauka i materiały.

Szyfr Cezara C++ – implementacja i wyjasnienie

Szyfr Cezara c++

Szyfrowanie tekstu jest zabiegiem, który ma na celu uniemożliwić odczytanie tekstu przez osoby nieupoważnione do tego. Z założenia zaszyfrowaną wiadomość zdoła odczytać jedynie osoba, dla której wiadomość jest przeznaczona. Osoba, która oczywiście zna szyfr. Zapraszam do zapoznania się z pojęciem szyfru Cezara i implementacją szyfru Cezara w C++.

Szyfr Cezara – metoda szyfrowania

Szyfr Cezara (znany również jako kod Cezara oraz przesunięcie cezariańskie) jak nie trudno się domyślić ma coś wspólnego z najbardziej znanym rzymskim wodzem. Wykorzystywał on bowiem ten szyfr do komunikacji z oddziałami wojskowymi.
Szyfr ten jest podręcznikowym przykładem szyfru podstawieniowego, czyli takiego, który dany znak zastępuje innym. W metodzie szyfrowania Cezara znakiem, którym zastępujemy daną literę jest trzeci następny znak w alfabecie łaciński. Występuje więc tak zwane przesunięcie. Stąd kolejna nazwa dla tego szyfru: szyfr przesuwający.

Szyfr Cezara C++

Oczywiście przesunięcie o 3 nie jest obowiązkowe. Przesuwać można o więcej liter, przy czym dla każdej litery przesunięcie powinno być o tyle samo znaków i w tym samym kierunku.
Szyfry podstawieniowe nie są obecnie używane w profesjonalnym szyfrowaniu. Są po prostu zbyt proste i na pewno nie stanowią problemu dla współczesnych hackerów. Niemniej jednak zadanie, wykorzystujące szyfr Cezara wystąpiło na maturze z informatyki w 2016 roku, więc chyba warto się z nim zapoznać.

Szyfr Cezara C++

Szyfr Cezara C++ – implementacja

W tym programie szyfrowanie odbywa się na oryginale naszej zmiennej tekstowej, a klucz jaki obierzemy może być dowolną liczbą całkowitą. Dla zachowania poprawności wpisane małe litery są zamieniane na duże za pomocą funkcji transform.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *