5 wad pracy jako programista

W ostatnim wpisie omawialiśmy 10 powodów dlaczego warto zostać programistą. Praca ta jednak, z resztą jak każda inna, nie jest pozbawiona negatywów. Mimo że jest to naszym zdaniem zawód wyjątkowy i zdecydowanie warty polecenia, nie powinniśmy popadać w skrajność i idealizować go. Dziś chcielibyśmy przybliżyć wam 5 wad pracy jako programista. Wad, o których duża część ludzi często zapomina, a o których również trzeba mówić.

1. Stres w pracy

Zacznijmy od tego, że wbrew pozorom, zawodowe programowanie może generować naprawdę dużo stresu. Jako programiści ciągle jesteście pod presją czasu. Musicie przestrzegać wyznaczonych terminów i pilnować by nie spóźnić się z wykonaniem powierzonych wam zadań. Nacisk ze strony przełożonych i klientów z pewnością w tym nie pomaga. Powinniście również liczyć się z tym, że możecie często zostawać po godzinach oraz że jest to praca, którą zabiera się do domu. Warto też wspomnieć, że w niektórych firmach wspomniane nadgodziny wcale nie muszą być płatne. Na szczęście wiele zależy od miejsca pracy, tego czy pracujecie dla dużej korporacji czy małego software house’u, oraz od projektu nad którym pracujecie.

2. Nużąca i wyczerpująca praca

Kolejną wadą jest fakt, że praca programisty potrafi być zarówno bardzo wyczerpująca jak i niezwykle nużąca. Może na przykład zdarzyć się, że dostaniecie raport o bugu, który trzeba sprawdzić i wyeliminować. Jeszcze gorzej kiedy okaże się, że zreportowanego buga nie da się odtworzyć. Możecie wtedy poddawać w wątpliwość czy on w ogóle istnieje i może nawet okazać się, że mieliście rację. O ile pisanie oprogramowania z pewnością daje dużo satysfakcji, o tyle naprawianie powstałych błędów nie należy do najciekawszych zadań. Równie nużące i męczące potrafi okazać się rozwijanie i utrzymywanie już istniejących projektów – czytanie kodu napisanego x lat temu i zastanawianie się “Co poeta miał na myśli?”. Zdarzają się jednak zajawkowicze, którym to odpowiada.

3. Siedzący tryb pracy

O tym, że praca siedząca niesie fatalne skutki dla zdrowia naszych pleców chyba nie trzeba nikogo przekonywać – Niestety jedną z istotnych wad pracy programisty jest to, że większość czasu spędzimy na siedząco przed komputerem. To w połączeniu z siedzącym trybem życia poza pracą, z pewnością nie odbije się dobrze na naszym zdrowiu. Istnieją oczywiście rozwiązania takie jak klęczniki, standing deski, a nawet bieżnie. Jednak nie są one powszechnym rozwiązaniem w firmach i nie dla każdego działają pozytywnie. Musicie zatem liczyć się z faktem że programując zawodowo, spędzacie dużo czasu na siedząco i odpowiednio zadbać o zdrowie waszego kręgosłupa.

4. Ciągłe zmiany

Nowe wyzwania technologiczne, roszady w zespołach i zmiany podwykonawców- Od programistów często wymaga się szybkiego przyzwyczajania się do tego typu zmian. Mówiliśmy ostatnio o tym, że praca programisty daje wiele możliwości rozwoju, niestety często zdarza się, że to nie tylko możliwość ale i swego rodzaju przymus. Jako programiści musicie bowiem nadążać za ciągle rozwijającą się technologią, a w niektórych przypadkach nawet za zwykłymi trendami. Pracodawcy mogą wymagać od was częstego doszkalania oraz szybkiego wdrażania tego czego się nauczyliście. Nie jest to jednak zawsze koniecznością – zdarzają się bowiem i tacy, którzy piszą zawodowo w jednej technologii przez 10 lat.

5. Poczucie samotności

Pracując przy kodzie, zwłaszcza z domu, łatwo można popaść w samotność. Jeżeli firma wasza firma jest zbitkiem freelancerów, pracodawca nie organizuje wydarzeń integracyjnych, możecie nie znać nawet ludzi z którymi współpracujecie. Bardziej towarzyskie jednostki, mogą poradzić sobie z tym lepiej, próbując zainicjować konwersację i zagadując do kolegów i koleżanek z pracy. Prawdą jest jednak to, że będąc programistą, można często poczuć się samotnie.

Na koniec

Naszym zdaniem zawód programisty ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Trzeba być jednak świadomym zarówno tych jak i tych, aby przy wyborze przyszłej pracy podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. Czy jest waszym zdaniem jakaś wada, która nie została tu opisana? Koniecznie dajcie nam znać. Zachęcamy również do przeczytania naszego poprzedniego wpisu, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon