plany blog programistyczny

Podsumowanie roku i plany na 2020

Zdania na temat noworocznego planowania są podzielone, ale postanowiłem, że w tym roku sam zwięźle podsumuję miniony rok i na łamach bloga podzielę się z wami moimi planami na nadchodzący rok 2020. Po czasie będziemy mogli zobaczyć w jakim stopniu te założenia zostały zrealizowane.

Po co ten wpis?

W dużej mierze ten wpis jest przeznaczony raczej dla mnie w tym celu, abym po czasie mógł sprawdzić czego spodziewałem się roku 2020. Osobiście raczej należę do zwolenników planowania i metodycznego, a może nawet i projektowego podejścia do życia. Przy czym wszystko co los przynosi traktuję raczej pozytywnie i absolutnie nie ma „spiny” co do moich noworocznych planów. Oczywiście nie oznacza to, że nie są dla mnie ważne. Po prostu nie chcę dodatkowo stresować się faktem, że nie zostały takie plany zrealizowane ¯\_(ツ)_/¯.

Ktoś mógłby powiedzieć, że równie dobrze mógłbym tego wpisu nie publikować, a plany zapisać na kartce papieru. Niemniej chcę, aby ten wpis był równocześnie pewną formą kontraktu pomiędzy mną a Tobą czytelniku. Wspólnie ocenimy obiektywnie jak konsekwentnie realizuję cele i na ile jestem słowny. Dodatkowo w każdy ostatni piątek miesiąca zrobimy pewnego rodzaju update, podsumowanie tego co w danym miesiącu udało się zrobić i jak wyglądają ewentualne statystyki. Trzymaj kciuki 😊

Podsumowanie roku 2019

W ubiegłym roku na łamach twojego ulubionego bloga programistycznego opublikowaliśmy 20 wpisów. Przyznam szczerze, że z tej liczby absolutnie nie jestem zadowolony. Tym bardziej, że większość z nich opublikowana została raczej ostatnio co sprowadza się do tego, że wpisy publikowane były do tego czasu bardzo nieregularnie. Fakt ten jest zdecydowanie do poprawy, ale co planuję na rok 2020 przeczytasz za chwilę.

Mimo to, ze statystyk jestem raczej zadowolony, ponieważ  w niepublikowanych tutaj planach na rok 2019 zapisałem, że planuję osiągnąć liczbę 3 tysięcy unikalnych użytkowników w miesiącu co się udało. W roku 2019 binarnie.pl odwiedziło 40 tysięcy użytkowników. Zauważalny jest spadek w okresie wakacyjnym i świątecznym. Za to widoczny wzrost widać od października kiedy to zyskałem sojusznika w postaci drugiego autora – Janka Żwirka 😊 Dzięki niemu znacznie poprawiliśmy systematyczność wpisu co realnie przełożyło się na wzrost liczby odwiedzin.

Statystyki binarnie.pl w roku 2019

Pierwsza prelekcja

W moich planach na rok 2019 znaleźć można było również założenie dotyczące postawienia pierwszych kroków jako prelegent. Zakładałem, że wystąpię z własną prezentacją trzykrotnie, ale z uwagi na różne okoliczności to plan ten odstawiłem na bok. Niemniej pod koniec roku, 18 grudnia udało mi się wystąpić na meetupie Warsaw C++ Users z autorską prezentacją dotyczącą możliwości frameworka Qt. O swoich postępach jako prelegent będę was oczywiście informował :D.

Podsumowanie pozostałych planów

Jeżeli chodzi o pozostałe rzeczy to założyłem sobie jak pewnie 90% ludzi rozwój osobisty w formie ćwiczeń fizycznych oraz nauki języków obcych. Efekt? Żaden. Dosłownie. Nawet nie kiwnąłem palcem w tym kierunku, ale gdybym miał szukać winnego całej tej sytuacji to wskazałbym na to mój nieregularny do pewnego momentu kalendarz. Na szczęście od kilku miesięcy studiuję zaocznie, więc w nadchodzącym 2020 roku nie będę mógł użyć tej wymówki.

Plany na rok 2020

Poza podsumowanymi planami miałem zapisanych jeszcze kilka, ale to właśnie ich ilość była główną przyczyną niepowodzenia. Na ten rok zaplanowałem zdecydowanie mniej poczynań. Myślę, że kolejnym błędem z mojej strony był brak regularnej kontroli postępów. Plan na nadchodzący rok układałem kierując się poniższymi założeniami:

  • Planuję maksymalnie cztery rzeczy;
  • Plan musi być mierzalny – na przykład zamiast pisać „Nauka angielskiego” zapisuję „Nauka angielskiego na poziomie wystarczającym do zdania egzaminu C1”. W przypadku bloga jest to konkretna liczba odwiedzających bloga;
  • Plan musi być mocno umotywowany;
  • Przeszłość nie rzutuje na przyszłość – plany ubiegłoroczne nie miały znaczenia przy układaniu planów na ten rok;
  • Postępy powinny być regularnie sprawdzane;

Plan rozwoju binarnie.pl

Chciałbym, aby ten blog stał się moją wizytówką i bardziej poczytnym miejscem, gdzie przydatne dla siebie materiały znajdą programiści na każdym stopniu zaawansowania. Jeżeli chodzi o motywację to przede wszystkim wizerunek pewnego rodzaju eksperta technologii, które opisujemy jest jednym z powodów rozwijania przeze mnie tego bloga. Po prostu taki fakt może nieść ze sobą wiele korzyści. Dodatkowo tworząc treści edukacyjne uczę innych, a to z kolei jest jedną z form własnej edukacji. W ten sposób utrwalam własną wiedzę. Do sztandarowych projektów blogowych, które mam zamiar rozwijać w roku 2020 zaliczam rozpoczęty już kurs Qt oraz planowaną serię wpisów dla osób na pierwszych semestrach studiów informatycznych.

Cel: 5 tysięcy użytkowników miesięcznie.

Zdanie egzaminu C1 z angielskiego

Ten punkt znajdował się również na liście moich ubiegłorocznych planów, ale czas i moja niekonsekwencja pokazały, że prawdopodobnie nie był to cel tak bardzo istotny ¯\_(ツ)_/¯. Tak prawdę powiedziawszy to ten certyfikat na ten moment nie jest mi do niczego potrzebny, ale od jakiegoś czasu obserwuję brak postępów jeżeli chodzi o mój angielski. Na ten moment pracuję dla dwóch zagranicznych firm komunikując się tylko po angielsku, ale co jeżeli kiedyś trafi się jakaś okazja i moje obecne umiejętności nie wystarczą? Wolę być przezorny i mieć ten certyfikat na podorędziu. Dodatkowo myślałem o tworzeniu materiałów również w tym języku. Dobrze by było gdyby były możliwie jak najlepszej jakości na co składa się też poprawność językowa.

Myślę, że pierwszym krokiem będzie znalezienie terminu i opłacenie próby podejścia do tego egzaminu. Wtedy już nie będzie odwrotu 😉

Cel: Zdanie egzaminu C1 z angielskiego

Nauka języka duńskiego

Tak, z twoim wzrokiem wszystko w porządku. Nauka języka duńskiego. Znam ten język w stopniu pozwalającym na podstawową komunikację, ale chciałbym na tym polu osiągnąć znacznie więcej. Pytanie tylko po co mi język duński? W ogólnym rozrachunku to motywacją numer jeden jest fakt, że po prostu fajnie mieć nietypowe umiejętności. Umówmy się, że ten niepopularny język (6 mln mówiących) jest unikalnym skillem 😊 W dodatku nauka języków pozwala utrzymywać mózg w dobrej formie. Sprawa z nauką tego języka zaczęła się od małej fascynacji Danią i nie wykluczam, że jakąś część swojego życia spędzę właśnie tam.
Jeżeli chodzi o cel to poprzeczka nie jest zawieszona szczególnie wysoko, ponieważ ten egzamin jest prosty, ale od czegoś trzeba zacząć.

Cel: Zdanie egzaminu Dansk Prøve 1

Jeden miesiąc wolny od pracy*

Nie planuję oczywiście leżeć do góry brzuchem przez cały miesiąc, ale chciałbym przez jeden cały miesiąc odpocząć od pracy etatowej na rzecz kombinacji urlopu z pracą nad sobą, blogiem i pobocznymi projektami. Myślę, że to może być ciekawy eksperyment. Zwłaszcza, że planuję przeznaczyć co najmniej dwa tygodnie na pełnoetatową pracę nad wspomnianymi rzeczami. Moją główną motywacją jest tutaj zadbanie o to, aby wszystkie pola, na których działam były dopilnowane.

Cel: Jeden miesiąc wolny od pracy etatowej

Podsumowanie wpisu

Teraz sam widzisz jak wyglądają moje plany na nadchodzące dwanaście miesięcy i już za rok będziemy mogli zobaczyć, które z tych założeń zostały zrealizowane, a które pozostały w strefie planów. Jak już wspomniałem, w każdy ostatni piątek miesiąca publikowany będzie raport z postępów w realizacji tych planów. Daj mi znać czy też robisz postanowienia noworoczne, a jeżeli nie to napisz dlaczego 😉

You Might Also Like
1 Comment
Dodaj komentarz

icon