Coraz większą częścią blogosfery stają się blogi programistyczne. Nic dziwnego, w końcu nasza branża rozwija się w na tyle szybkim tempie, że nowy programistyczny narybek potrzebuje źródeł merytorycznej wiedzy, informacji na temat nowości na rynku technologicznym i miejsc do wymiany zdań na te tematy. Postanowiłem przedstawić wam regularnie czytane przeze mnie blogi, na które naprawdę warto zaglądać.

Nie daj się zaskoczyć na maturze – zapisz się do listy mailingowej już teraz!
JavaDevMatt
Na tym blogu znajdziemy nie tylko poradniki/tutoriale związane z samym programowaniem. Mateusz Kupilas – autor bloga, tworzy również treści niezwiązane z czysto technologicznym aspektem programowania. Na jego stronie znajdziemy wskazówki dla osób wchodzących w branżę czy też materiały dotyczące organizacją i zarządzaniem projektami.
Treści z tego bloga znajdują również uznanie na kanale autora w serwisie YouTube, gdzie przedstawia widzom relacje z prac nad aktualnie rozwijanymi przez niego projektami, załączając do tego obszerne case studies z radami dla osób, które również pragną skutecznie realizować swoje pomysły. Mnie osobiście takie materiały szalenie inspirują i motywują 😉
Aktualnie (stan na 26 luty 2018) prowadzona jest akcja crowfundingowa nowego produktu Mateusza – gry karcianej IT Startup, w której wkraczamy w świat IT mając do dyspozycji karty developerów, karty wzmacniające i karty działu HR do podbierania programistów przeciwnikom. Bardzo odważny projekt 🙂
Strefa Kodera
Na tym blogu miałem przyjemność gościć w specjalnym crossowym wpisie. Do tego szalenie cieszy się dużą popularnością. Materiały zamieszczane przez autora to w większości rzetelna, techniczna wiedza na wybrane tematy takie jak programowanie w C++, tworzenie aplikacji mobilnych, webdevelopment… Naprawdę jest w czym przebierać. Podoba mi się fachowe podejście autora do zamieszczanych poradników. Wszelki kod za każdym razem jest szczegółowo opisany i udokumentowany.
The Crazy Programmer
Jeżeli jestem w błędzie to mnie poprawcie, ale wydaje mi się, że lwia część anglojęzycznych blogów i kanałów na YT na tematy związane z IT, jest prowadzona przez Hindusów 😉 Z pewnością wynika to z faktu, że programiści z Indii stanowią sporą część światowego rynku pracy.
Twórca The Crazy Programmer już od 6 lat z sukcesami prowadzi swoją internetową działalność, dostarczając przy tym dużo jakościowych postów na wiele popularnych tematów. Technologie, o których możemy przeczytać na jego blogu to między innymi C++, Java, Python, SQL czy .NET. Przedstawiane przez autora programy może nie należą do najbardziej zaawansowanych technologicznie, ale za to świetnie nadają się do nauki danej technologii od podstaw.
DevStyle
Ojcem założycielem DevStyle jest doświadczony programista – Maciej Aniserowicza, specjalizujący się w .NET oraz testach jednostkowych. Jednak do najbardziej wartościowych dla mnie materiałów zaliczam wpisy nietechniczne, dotyczące rozwijania kariery lub jej zaczynania. Do innych konstruktywnych treści krążących raczej naokoło samego programowania, zaliczam prowadzony przez autora vlog na YouTube, obalający różne mity narosłe wokół pracy jako programista.
Maciej wydał również zrecenzowaną przeze mnie książkę (recenzję znajdziecie TUTAJ) oraz od lat prowadzi podcast z arcyciekawymi gośćmi.
Programista na swoim
Jest to blog tworzony przez programistę-przedsiębiorcę, będącego na samozatrudnieniu. Autor bloga dzieli się konkretnymi informacjami i radami dla osób, które również chciałyby przejść przez proces zakładania własnej działalności gospodarczej. Nie znam statystyk, ale można się domyślać jak wielu osobom te wskazówki pomogły na drodze do otworzenia własnej firmy. Mi z pewnością wkrótce okażą się niezbędne.
Autor pomaga czytelnikom nie tylko przy zakładaniu działalności, ale też przy jej prowadzeniu, pokazując np. najbardziej korzystną formę opodatkowania. Poza formalnymi aspektami prowadzenia firmy, autor prowadzi serię Vademecum Juniora.
Jakie blogi programistyczne przeglądacie?
Może dowiem się o jakimś nowym, przydatnym źródle wiedzy 😉 Piszcie śmiało w komentarzach.
itrap
says:Flynerd.pl jest świetnym blogiem.
wmkpost
says:Podstawa to blog Macieja Aniserowicza nawet kupiłem u niego jeden kurs.
Łukasz
says:Devstyle i programista na swoim bardzo polecam 🙂 ale dorzucę jeszcze typeofweb, także świetny blog prowadzony przez Michała
Angelicka
says:Najlepsze są te blogi, gdzie autor programuje z pasją. Kilka z powyższych blogów na pewno można pochwalić w tej kwestii. Ale niestety, nie wszystkie. Część kiepsko dobiera tematykę. Albo za trudna albo za prosta..
Adrian
says:Macieja Aniserowicza znam, to on zainspirował mnie do wyjścia ze swojej strefy komfortu! A poza tym jest z Podlasia, tak jak ja 🙂 Resztę blogów również znam, ale najbardziej cenię sobie twórczość Maćka 🙂
Mateusz Rus
says:Bardzo ciekawe zestawienie, znam wszystkie wyżej wymienione blogi 🙂
Pozdrawiam, Mateusz.
ddeby
says:Ja wcześniej trochę devstyle i flynerd. Teraz sam próbuje swoich sił.
Wydaje mi się, że idzie mi całkiem nieźle.
https://ddeby.pl/
Beata K
says:Ja obserwuję kilka babskich blogów o programowaniu flynerd.pl – kurs pythona i różne tutoriale webowe, nettecode.com – od niej paczki materiałów + własna apka krok po kroku bardzo fajnaoraz może mniej o programowaniu bardziej o kobietach nauki i inżynierach – girlsgonetech.pl
dreamiteam
says:Jest wiele blogów dotyczących programowania, widać jest na nie zapotrzebowanie. I bardzo dobrze, bo programiści aktualni są bardzo potrzebni, bo brakuje ich w Naszym kraju. A tego typu blogi bardzo wszystkim pomagają w rozwijaniu pasji programowania.
Mario
says:Ja zaprezentuje może swój 😉 Na razie mało treści ale dodaje swoje przemyślenia jak mam wenę. Szczególnie dla początkujących. http://mario-dev.blogspot.com
Łukasz Kosiński
says:Fajnie, że się starasz 🙂
IggiProgramuje
says:z polskich lubię bloga flynerd.pl – bardzo dużo przydatnych wpisów dla początkujących + kurs pythona
z anglojęzycznych flaviocopes.com 😉
rrowniak
says:Mogę śmiało polecić blog Andrzeja: https://akrzemi1.wordpress.com/. Jest to co prawda bardzo specjalistyczny blog ale każdy programista C++ znajdzie tam coś ciekawego.