Darmowe pakiety narzędzi dla studenta informatyki

Wiele osób wśród studenckiej braci pragnie kształcić się i zdobywać doświadczenie w pracy z oprogramowaniem. Często jednak bez odpowiednich, płatnych narzędzi zadanie to jest niezwykle trudne lub wręcz niemożliwe. Na szczęście z pomocą ubogim, ale chętnym do nauki żakom, przychodzą niektórzy producenci. Dzięki nim, zupełnie za darmo, otrzymujemy dostęp do oprogramowania często wartego tysiące złotych. Przyjrzyjmy się najciekawszym propozycjom.

JetBrains IDEs

Zacznijmy od najważniejszego narzędzia w arsenale każdego programisty – IDE. Wiodącym producentem zintegrowanych środowisk programistycznych jest firma JetBrains. Są to twórcy m.in. IntelliJ, WebStorm oraz PyCharm. Ich narzędzia cieszą się niezwykłym uznaniem wśród programistów i jest tak nie bez powodu, gdyż ich oprogramowanie ma naprawdę wiele zalet: inteligentne uzupełnianie kodu, wbudowane narzędzia do analizy oraz zachowywania jego czystości i wiele innych.

Wiadomo jednak, że wysoka jakość ma swoją cenę. Roczny koszt subskrypcji pakietu wszystkich narzędzi wynosi prawie 3 tysiące złotych. Cały ten pakiet jest jednak oferowany studentom zupełnie za darmo! Wystarczy jedynie wypełnić krótki formularz, podając uczelniany mail, by po krótkim czasie pobrać  komplet narzędzi JetBrains.

Microsoft

Kolejną firmą udostępniającą pakiet darmowego oprogramowania dla studentów jest Microsoft. To, jakie narzędzia otrzymamy, jest zależne od uczelni, na którą uczęszczamy. Firma oferuje
wszystkim studentom dostęp do platformy Azure – zestawu usług przetwarzania w chmurze. Wśród nich znajdziemy m.in. bazę danych SQL w chmurze. Jest to niezastąpione narzędzie, dla wszelakiej maści deweloperów.

Platforma Azure nie jest jedynym prezentem od giganta z Redmond. Możemy otrzymać także pakiet Office 365, w skład którego wchodzą m.in. Word, Excel i PowerPoint. Są to narzędzia tak popularne, że ich przeznaczenia nie musze tłumaczyć. O ich przydatności, zwłaszcza na uczelni, przekonał się już chyba prawie każdy.

Github Student Developer Packs

Jeden z najpopularniejszych serwisów hostingowych dla repozytoriów Git, mimo tego, że nie jest stricte producentem oprogramowania, również nie pozostaje w tyle. Kiedyś oferował studentom jedynie darmowy pakiet PRO na swoim serwisie. Teraz (zapewne dzięki wykupieniu przez Microsoft) umożliwia dostęp do ogromnego pakietu nieco mniej popularnych narzędzi wielu firm. Kierując się sloganem „Nie ma substytutu dla praktycznego doświadczenia”, GitHub oferuje Student Developer Pack – tymczasowy darmowy dostęp do aż 53 różnorodnych narzędzi oraz serwisów. Są to na tyle zróżnicowane narzędzia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Oto kilka z nich:

  • Repl.it – Internetowy IDE, który umożliwia natychmiastowe kodowanie w ponad pięćdziesięciu językach.
  • Digital Ocean – Prosty hosting w chmurze, zbudowany dla programistów.
  • namecheap i name.com – dwa serwisy hostingowe, które oferują po jednej darmowej domenie z certyfikatem SSL.
  • Mailgun – API, które umożliwiają bezproblemowe wysyłanie, odbieranie i śledzenie wiadomości e-mail.
  • Bootstrap Studio – aplikacja do tworzenia responsywnych stron internetowych z wykorzystaniem frameworka Bootstrap.
  • Kursy – Student Pack umożliwia też dostęp do serwisów oferujących kursy programowania, takie jak: One Month, Frontend Masters, czy Flatiron School.

Axure

Ostatnią z przybliżanych tutaj firm, która udostępnia swoje narzędzia jest Axure, ze swoim Axure RP. Jest to aplikacja służąca do planowania, prototypowania i przekazania treści deweloperom – wszystko to odbywa się bez kodu. Czemu jest to narzędzie warte uwagi? Prototypowanie aplikacji, jest niezwykle przydatną umiejętnością, która może okazać się pomocna nie tylko w pracy z klientem, lecz także w zespole programistycznym. Weźmy na przykład próbę wytłumaczenia przez członka zespołu frontend, jakie dane które będą wyświetlane, musi zwracać zapytanie wysyłane przez aplikację po API. Niezwykle szybkim i prostym sposobem jest stworzenie prototypu i przekazanie go programiście. W taki sposób możemy również pokazać klientowi, jak będzie funkcjonować i wyglądać aplikacja, którą tworzymy, bez zagłębiania się w zagadnienia techniczne.

Nie ma prostszej metody na zdobycie tej zdolności, niż praktyka – zwłaszcza, gdy możemy otrzymać darmowy dostęp do Axure RP. Podobnie jak w przypadku pakietu od JetBrains, należy wypełnić krótki formularz, przesyłając dokument potwierdzający bycie studentem.

Praktyka czyni mistrza

Znając już ofertę darmowych narzędzi, możecie również pogłębić swoją wiedzę na temat tego, do czego dokładnie służą poszczególne programy. Tekst omawiające podstawowe narzędzia każdego programisty, możecie przeczytać tutaj.

W pełni zgadzam się z przytoczonym tu już hasłem GitHub – „Nie ma substytutu dla praktycznego doświadczenia”. Mając darmowy dostęp do tak wielu narzędzi oraz programów edukacyjnych, możemy prosto i za darmo zwiększyć swoje praktyczne umiejętności. Koleżanko, kolego studencie! Wykorzystaj okazję i zdobądź wiedzę, bo jest na wyciągnięcie ręki!

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon