funkcje c++ przydatne na maturze

Funkcje C++ przydatne na maturze z informatyki

Postanowiłem przygotować przydatną dla was (i dla mnie) subiektywną listę funkcji z dostępnych na maturze bibliotek C++, które mogą się na tym egzaminie przydać. Pamiętajcie jednak, że trzeba się dwa razy zastanowić zanim użyjecie jakiejś funkcji. Matura sprawdza umiejętność logicznego, algorytmicznego myślenia, a nie znajomość bibliotek, więc jeśli macie napisane „napisz program sortujący” to piszecie własną funkcję, a nie idziecie na łatwiznę funkcją sort(). Niemniej jednak oto funkcje C++ przydatne na maturze z informatyki.

Biblioteka cmath

Biblioteka cmath zawiera w głównej mierze funkcje matematyczne. Rzućcie okiem, na te które wybrałem.

  • pow() – zwraca rzeczywistą potęgę danej liczby,
  • sqrt() – zwraca pierwiastek drugiego stopnia z liczby,

Gdybyście mieli na własną rękę obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby to zachęcam do zapoznania się z metodą Newtona-Raphsona.

  • trunc() – zwraca liczbę przekazaną jako parametr bez jej cześci ułamkowej,
  •  fmod() – standardowym operatorem reszty z dzielenia (modulo), czyli % niekoniecznie da się pracować na zmiennych typu float czy double. Na ratunek przychodzi funkcja fmod(). Działa tak samo jak dobrze nam znany operator %, ale za to obsługuje dane z częścią ułamkową,
  •  abs() – zwraca wartość bezwzględną, absolutną z liczby,
  • round(), ceil(), floor() – funkcje te służą do zaokrąglania liczb ułamkowych. Różnią się jednak sposobem zaokrąglania. Round() zaokrągla klasycznie tzn. gdy ułamek z liczby jest mniejszy od połowy to zaokrąla w dół, a w przeciwnym razie w górę. Ceil() zaokrągla w górę, a floor() w dół niezależnie od ułamka.

Biblioteka algorithm

  • swap() – funkcja ułatwia życie, gdyż nie musimy sami pisać funkcji do zamieniania wartości zmiennych.
  • reverse() – za pomocą tej funkcji możemy odwrócić kolejność jakichś danych, np. danych tablicy, lub znaków w łańcuchu. Tym razem pokusiłem się nawet o przykłady,
  • sort() – tą funkcję możemy wykorzystać do sortowania między innymi znaków w napisie i liczb w tablicy,
  • min() – porównuję dwie liczby i zwraca mniejszą,
  • max() – porównuję dwie liczby i zwraca większą.

Uważajcie, bo funkcje max() i min() działają tylko dla dwóch zmiennych o tym samym typie. Swoją drogą trochę słabo pomyślane :/.

grupa wsparcia matura z informatyki

Funkcje C++ przydatne na maturze – kilka słów podsumowania

Weźcie proszę pod uwagę, że większość funkcji może przyjmować argumenty o typie innym, niż double. Użyłem tego typu w prototypach tak dla przykładu. Wiele działa jeszcze na intach, floatach, longach…

Nie nastawiajmy się również, że funkcje załątwią sprawę. Zapraszam do zapoznania się z algorytmami, które poznać warto. Lista takich algorytmów znajduje się tutaj.

Powodzenia ;).

Źródło.

You Might Also Like
Dodaj komentarz

icon