Do matury zostało kilka miesięcy i gwarantuję Ci, że przez ten czas jesteś w stanie zdecydowanie poprawić zarówno swój czysto techniczny skill programistyczny jak i umiejętność logicznego myślenia. Dla wielu osób nauka do matury z informatyki jeszcze się nie zaczęła i gorąco apeluję o to, aby wziąć się do roboty jak najszybciej. Lektura tego wpisu pozwoli Ci uświadomić sobie co tak naprawdę warto umieć i czego można się spodziewać… Słowem, co w trawie piszczy! Dla tych, którzy maturę zdają za rok, dwa ten materiał również powinien okazać się pomocny, gdyż może pomóc w obraniu właściwego toku nauczania. Postaram się więc odpowiedzieć na pytanie jak przygotowywać się do tego wymagającego egzaminu jakim bez wątpienia jest matura z informatyki.
Część teoretyczna
Egzamin składa się z dwóch części. Pierwszej – testowej, która sprawdza naszą wiedzę teoretyczną z szeroko pojętej informatyki oraz testuje ucznia pod kątem umiejętności logicznego, analitycznego myślenia. Część teoretyczna składa się z trzech zadań z czego dwa wymagają od nas zrozumienia treści przedstawionego zadania oraz własnoręcznego napisania algorytmu. W przypadku tej części egzaminu to właśnie algorytmika jest kluczem do wyśrubowania wysokiego wyniku. Egzamin maturalny z informatyki na poziomie rozszerzonym wymaga od nas również biegłości w konwersjach między różnymi systemami liczbowymi. Nauka tego zagadnienia jest obowiązkiem każdego maturzysty.
Ostatnim zadaniem zwyczajowo jest krótki test sprawdzający naszą wiedzę z zakresu systemów operacyjnych, baz danych, grafiki komputerowej, serwerów, sieci, czy sprzętu. Uczniowie techników informatycznych posiadają tą przewagę nad uczniami liceów, że te kwestie poruszane są na lekcjach zawodowych, a licealiści zazwyczaj muszą nauczyć się tego wszystkiego sami. Matura z informatyki w odsłonie teoretycznej trwa 60 minut, a ilość punktów do zdobycia wynosi 15, czyli 20% wszystkich punktów możliwych do zdobycia licząc obie części egzaminu.
Przykładowe arkusze możesz podejrzeć na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Część praktyczna
Jeśli chodzi o drugą część egzaminu to zdający ma 150 minut na wykonanie trzech zadań. Dwa z nich zezwalają maturzyście na użycie jakichkolwiek dostępnych narzędzi, a trzecie polega na wykonaniu programu w wybranym języku programowania.
Zadania, które zezwalają na dowolność w doborze narzędzi, zazwyczaj jednak opierają się na arkuszu kalkulacyjnym i/lub bazach danych. Rozwiązujemy je przy pomocy pakietu biurowego zapewnianego przez szkołę (najczęściej jest to Microsoft Office).
Jaki język programowania wybrać?
Na obecną chwilę maturzyści podchodzący do matury rozszerzonej z informatyki mogą dokonać wyboru języka programowania spośród trzech technologii zatwierdzonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. W kolejnych wpisach poruszę kwestię tego, jakie wady i zalety posiada każdy z nich, ale na ten moment ograniczę się do wymienienia dostępnych możliwości. Zatem maturzysta wybrać może jeden z poniższych języków programowania:
- C++
- Java
- Python
- Pascal
Prawdę mówiąc to język programowania nie powinien mieć tutaj większego znaczenia. To co się liczy to Twoje indywidualne preferencje. Jeżeli jednak nadal nie możesz się zdecydować, rzuć okiem na ten artykuł. Porównaliśmy tam wszystkie powyższe języki, podając ich wady i zalety . Myślę, że ułatwi Ci to wybór 🙂
Co warto umieć na maturze z informatyki?
W kontekście wiedzy potrzebnej na maturze z informatyki zacznę od zagadnień powiązanych z arkuszem kalkulacyjnym. Nieoceniona będzie znajomość tego narzędzia w stopniu umożliwiającym swobodne operacje z wykorzystaniem formuł, czy tworzenie wykresów. Dobrze jest też znać kilka nietypowych, ale potrzebnych funkcji, czy trików. Na ten temat powstanie wkrótce osobny wpis.
W przypadku baz danych konieczna może okazać sie wiedza z zakresu tworzenia relacji i kwerend (z naciskiem na to drugie). Znajomość języka zapytań SQL może okazać się przydatna, lecz nie powiedziałbym, że jest niezbędna. Doskonale można sobie poradzić wykorzystując dostępny w programie Microsoft Access, kreator kwerend.
Pozwoliłem sobie stworzyć lekko subiektywną listę przydatnych zagadnień z dziedziny programowania. W większości są to algorytmy, lub metody rozwiązania popularnych problemów. Część z nich zdążyłem już opracować i wstawić na bloga. Pozostałe będę sukcesywnie udostępniał:
- Odczyt i zapis danych do pliku
- Złożoność obliczeniowa
- Dzielniki liczby
- Rozkład liczby na czynniki
- Liczby pierwsze
- Liczby doskonałe
- Sito Eratostenesa
- Największy wspólny dzielnik
- Najmniejsza wspólna wielokrotność
- Konwersje pomiędzy systemem binarny, a dziesiętnym
- Potęgowanie
- Sortowania:
- Silnia
- Anagramy
- Palindromy
- Rekurencja
- Ciąg Fibonacciego
- Pierwiastek z liczby
- Szyfrowania
Oczywiście nie twierdzę, że trzeba znać rozwiązanie każdego z podanych problemów na pamięć. Niemniej jednak warto je poznać. Lepiej zawsze dmuchać na zimne. Matura z informatyki to coś więcej niż tylko egzamin. Dla wielu może być przepustką na wymarzone studia, więc chyba warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tymi zagadnieniami.
Matura z informatyki – jak się do niej przygotowywać?
Nie od dzisiaj wiadomo, że posiadana wiedza nabiera wartości wtedy, kiedy jest wykorzystywana w praktyce. Należy więc (poza regularnym czytaniem binarnie.pl) praktykować nabywane umiejętności. W pewnym momencie mojego życia zrozumiałem, że te wszystkie frazesy typu „trening czyni mistrza” mają solidne podstawy, aby wybrać je na życiowe motta :).
OskarBlazej
says:Pomocny blog, zapewne bede korzystal w trakcie przygotowania 😉
wernex
says:Algorytmy wymienione w wymaganiach, ze wcześniejszych lat i dodatkowe, teoria. PYTHON, C++, PASCAL, ACCESS, EXCEL. Rozwiązania zadań z arkuszy i zbioru zadań od CKE. Zbiór najważniejszych źródeł do nauki pod maturę. Zapraszam do wspólnego rozwijania projektu!
https://github.com/wernexnrs123/MATURA-INFORMATYKA
Maturzysta2k21
says:Dziękuje Pan Binarnie.pl
Andrzej
says:Github z algorytmami, teorią, przydatnymi linkami, trickami. Python. Zapraszamy do wspólnego rozwijania i nauki.
https://github.com/wernexnrs123/MATURA-INFORMATYKA
krystianek
says:Dziękuje Pan Binarnie.pl
Łukasz Kosiński
says:Proszę bardzo 🙂
Stanisław Szwed
says:Witam, kiedy zostanie dodany link do podpunktu rekurencja?
Łukasz Kosiński
says:Cześć, nie mam w najbliższych planach tego wpisu, chociaż wiem, że z pewnością by się przydał wszystkim przygotowującym się do matury z informatyki. Pamiętaj, że żeby nauczyć się rekurencji trzeba najpierw nauczyć się rekurencji 😉
Ok
says:Naukę przed matura czas zacząć 😉
Stanisław Szwed
says:Jestem jak najbardziej za :PPP
Patryk Pabich
says:Witam czy przed maturami pojawią się jeszcze jakieś kody algorytmów???
Łukasz Kosiński
says:Pytanie… 🙂 oczywiście. Do końca świąt wielkanocnych omówię każdy z tych, które wypisałem.
dziamdzia
says:już po świętach a programów wszystkich nie ma :/
Dawid Gromek
says:Btw super wpis, wciąż jednak czekam na przepis na zapiekankę ziemniaczaną. Pozdrawiam cieplutko.
Łukasz Kosiński
says:https://smaker.pl/polecane/zapiekanka-ziemniaczana odsyłam tutaj 🙂
Dawid Gromek
says:Zdana matura i kompilacje za pierwszym razem będą Ci dane tylko jak napiszesz: „Dziękuje Pan Binarnie.pl”